Ofis histeroskopi yapılan hastalarda servikal olgunlaşma amacıyla oral ve vajinal misoprostol kullanımının etkisi
Effectiveness of oral and vaginal misoprostol administration for servical ripening before diagnostic hysteroscopy
- Tez No: 608573
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN SALMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Biz bu çalışmada; Ofis histeroskopiden önce oral ve vajinal misoprostol kullanımının hastanın ağrı düzeyinin azaltılmasında etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Ofis histeroskopi işlemi uygulanan toplam 225 hasta dahil edildi. Çalışma grubundaki hastaların demografik verileri (yaş, beden kitle indeksi, parite); klinik özellikleri (başvuru şikayeti, daha önceki doğum yöntemi, servikal uzunluk, işlem süresi); kayıt edildi. Bu hastalara pelvik muayene, transvajinal ultrasonografi,misoprostol ve diagnostik histeroskopi uygulandı.Hastalar misoprostol uygulanmayan, oral ve vajinal uygulanan olmak üzere rastgale üç eşit gruba ayrıldı. İşlemden bir saat önce 200 mcg misoprostol verildi ve misoprostol kullanımın ağrı düzeyinin azaltılmasında etkinliğini değerlendirmek için gruplar arasında kıyaslama yapıldı. Bulgular: Hastaların yaşı: en enküçüğü 20, en yaşlısı 72 olup ortancası 42; paritesi: en düşük 0, en yüksek 12 olup ortancası 2 ; servikal uzunluk: en kısa 17mm, en uzun 55mm olup ortanca 30 mm; beden kitle indeksi: en düşük 15,6, en yüksek 47,87 olup ortanca 28,57, servikal kanal geçiş süresi en kısa 1sn, en uzun 130sn olup ortancası 12 sn idi. Olguların doğum yöntemine bakarsak; %52,9'u vajinal doğum, %23,6'sı sezaryen, %15,1'i vajinal doğum sonrası sezaryen ve %8,4'ü nullipardı. İşlem öncesi vas skoru ; vajinal ve oral misoprostol uygulananlar, uygulanmayanlara göre daha yüksekti ve istatiksel olarak anlamlıydı(p0,05) Ofis histeroskopi öncesi ve sonrası vas skorları, doğum yöntemi ve veriliş yöntemine göre incelendiğinde vas değeri işlem sonrası daha yüksekti ve bu fark istatistiksel olarak anlamlıydı(p0,05). Ofis histeroskopi sonrası vas skoru incelendiğinde misoprostol uygulanmayan grup, vajinal ve oral uygulanan gruba göre, vajinal uygulanan ise orala göre daha yüksekti ve istatistiksel olarak anlamlıydı(p0,05). Tüm gruplarda; multipar ve nullipar olma durumuna göre değerlendirdiğimizde; servikal kanaldan geçiş süresi ve vas değerinde istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı(p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim:In this study; We aimed to evaluate the use of vaginal and oral misoprostol for the effectiveness of decresed pain level prior to Office hysteroscopy. MaterialsandMethods: A total of 225 patients who underwent Office hysteroscopy were included. Demographic data of the patients in the study group (age, body massindex, parity); clinical features (presenting complaint, previous delivery method, cervical length, procedure duration); was noted. Pelvic examination,transvaginal ultrasonography, misoprostol and diagnostic hysteroscopy were performed in these patients. The patients were randomly divided into three groups as given oral misoprostol, given vaginal misoprostol and the control group. Misoprostol was administered one hour before thr prosedure.Comparison between groups was performed to evaluate the effectiveness of the use of misoprostol in reducing pain levels. Results: The youngest age was 20, the oldest was 72, the median was 42, the lowest parity was 0, the highest was 12, the median was 2, the shortest cervical length was 17mm, the longest was 55mm and the median was 30 mm, the lowest body mass index was 15.6. Median 28.57, the shortest cervical canal transition time was 1sec, the longest was 130sec, and the median was 12 sec. Delivery methods were 52.9% vaginal delivery, 23.6% cesarean section, 15.1% cesarean section after vaginal delivery and 8.4% nulliparity. Pre-procedure vas score; Vaginal and oral misoprostol groups were higher than those who werent given misoprostol, and were statistically significant (p 0.05). VAS scores, after offic ehysteroscopy, vas values were higher than pre-procedure as delivery methods and administratation metods, and this difference was statistically significant (p 0.05). The vas score in oral and vaginal groups were lower than control group, oral was lower than vaginal and statistically significant after Office hysteroscopy (p 0.05) In all groups, cervical length, time to pass through cervical canal and vas scores were evaluated according to; multiparous and nulliparous status.There was no statistically significant difference between cervical canal passage time and vas values according to delivery methods (p> 0.05).