Ovaryan endometrioma olgularında L/S kist eksizyonu ile L/S fenestrasyon, drenaj ve argon beam coagulator (ABC) ile vaporizasyonunun ovaryan rezerv üzerine etkileri
The effect of laparoscopic excision and laparoscopic fenestration, drainage and vaporization of ovarian endometriomas using the argonbeam coagulator on ovarian reserve
  1. Tez No: 138763
  2. Yazar: ŞERİFE ESRA ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUŞEN AYTAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
7. ÖZET Ovaryan endometrioma endometriozisi olan kadınlarda oldukça sık görülmektedir. Endometrioma tedavisinde medikal tedavinin tek başına yeterli ve yerinin olmadığı, tedavide altın standartın cerrahi olduğu konusunda fikir birliği mevcuttur. Laparoskopik yaklaşım tercih edilen cerrahi tekniktir. Bununla beraber cerrahi ile, özellikle de kistektomi ile over dokusuna ve rezervine zarar verilebilmektedir. Pek çok çalışmada cerrahinin over rezervine etkisini araştırmak için gebelik oranlan ve IVF sikluslannda kontrollü ovaryan hiperstimulasyona over cevabı monitorize edilmiştir. Biz çalışmamızda laparoskopik endometrioma eksizyonu ve laparosopik endometrioma fenestrasyon, drenaj ve ABC ile koagulasyonunun ovaryan rezerv testleri üzerine etkileri olup olmadığım araştırmayı amaçladık. Çalışma Kasım 2001 - Haziran 2003 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda ovaryan endometrioma nedeni ile laparoskopi yapılan 20 - 37 yaş arası 13 hastada gerçekleştirildi. Hastalar laparoskopik kistektomi (n= 7) veya laparoskopik fenestrasyon, drenaj ve argon beam coagulator ile vaporizasyon (n=4) yapılmak üzere iki gruba randomize edildi. Tüm hastalarda preoperatif 1 ay önce ve postoperatif 1 ay sonra 3. gün FSH, estradiol düzeyleri ve klomifen sitrat sonrası lO.gün FSH düzeyleri ile over rezervi değerlendirildi. Çalışmamızda tüm hastalar birlikte değerlendirildiğinde bazal FSH ve E2 düzeyleri arasında, CCCT ile lO.gün ve 3+10.gün FSH düzeyleri arasında preoperatif ve postoperatif olarak fark bulunmamıştır. Laparoskopik kist eksizyonu ve ablasyonu yapılan gruplarda ayrı ayrı yine preoperatif ve postoperatif over rezerv testleri arasında fark bulunmamıştır. Daha önce laparotomik bilateral ovaryan endometrioma eksizyonu öyküsü olan 1 hasta haricinde tüm hastalarda over rezerv testleri normal olarak saptanmıştır. Bu sonuçlarla, endometrioma olgularında L/S kistektomi ve L/S fenestrasyon, drenaj ve argon beam coagulator ile vaporizasyonun over rezerv testleri üzerine etkisi olmadığı görülmüştür. Kontralateral överin ve kalan over dokusunun katkıda bulunuyor olması muhtemeldir. Ancak hasta sayısının artırılması gerekmektedir. Yine de cerrahi ile, özellikle birden fazla operasyon geçirenlerde, over dokusuna zarar verilebilmektedir. Dikkatli ve konservatif cerrahi teknik ile bu zarar en aza indirilebilir. 40
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Women with endometriosis frequently have ovarian endometriomas. There is general agreement that medical treatment alone is inadequate and surgery is the gold standart in the treatment of ovarian endometriomas. Laparoscopy is the preferred surgical method. However, it has been proposed that surgery, especially cystectomy may damage ovarian tissue and reserve. Many studies have evaluated the effect of surgery on ovarian reserve by using pregnancy rates or by monitoring ovarian response in controlled ovarian hyperstimulation cycles. In this study, we aimed to determine whether laparoscopic excision and laparoscopic fenestration, drainage and vaporization using the argon beam coagulator have any effect on ovarian reserve tests. Patients who underwent laparoscopy between 20 -37 years of age with endometriomas between November 2001 and June 2003 at the Ankara University Medical Faculty, Department of Obstetrics and Gynecology were included in the study. Using a computer programme, patients were randomized to undergo either laparoscopic cystectomy (n = 7) or laparoscopic fenestration, drainage and vaporization with the argon beam coagulator (n = 4). Ovarian reserve was measured by day 3 FSH, estradiol levels and day 10 FSH levels after CCCT in all patients and compared preoperatively and postoperatively. There were no significant differences in basal FSH, estradiol levels and day 10/day 10+3 FSH levels preoperatively and postoperatively in all patients. Again, the ovarian reserve tests were similar preoperatively and postoperatively in the laparoscopic cystectomy or vaporization groups. Ovarian reserve tests were found to be normal in all patients but 1 with a history of laparotomic excision of bilateral endometriomas. As a result, laparoscopic cystectomy and laparoscopic fenestration, drainage and vaporization with the argon beam coagulator of ovarian endometriomas has no effect on ovarian reserve tests. The contribution of the contralateral normal ovary or the residual ovarian tissue to the ovarian reserve is also probable. However, a study with a larger sample size is still needed to make a definitive conclusion. On the other hand, especially repeated or more radical surgery may damage ovarian tissue. To avoid this, a cautious and conservative surgical technique is recommended. 41