Tarihi kent merkezlerinin canlandırılmasında fonksiyon değişiminin rolü: Bergama örneği
The Role of functional transformation to revitalizing historical urban quarters: Bergama Case
  1. Tez No: 138780
  2. Yazar: PELİN GÖKÇEN OYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇINAR ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
m ÖZET Ülkemizde özellikle 1950'li yıllardan itibaren ekonomik, demografik ve sosyal açıdan değişmeye başlayan kentlerin kentsel mekanlarında başlayan dönüşüm, başta tarihi kent merkezleri olmak üzere tarihi dokuların bu değişimden etkilenmesine ve çöküş sürecine girmesine sebep olmuştur.. Eski önemini ve canlılığım kaybeden tarihi kent merkezleri ise, fonksiyonel açıdan sahip oldukları ticari canlılıklarını yitirmiş, birçoğu terkedilmiş, fiziksel ve sosyo-kültürel özelliklerini yitirmeye başlamışlardır. Kentlerin merkez bölgesinde olmasına rağmen çöküntü bölgesi haline gelen tarihi kent merkezlerinin yeniden canlandırma çalışmaları ile ekonomik, fiziksel ve sosyo-kültürel anlamda yenilenerek kente tekrar kazandırılmaları amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda gerçekleştirilen koruma ve yenileme projelerinin bir yandan tarihi ve kültürel mirası koruması ve gelecek kuşaklara aktarabilme olanağı yaratması istenirken, diğer yandan yaşayan ve kullanılan mekanlar olarak kentin içinde yer almaları gerekmektedir. Kentsel yenileme sürecinin ülkemizde Avrupa ülkelerine oranla daha geç başlaması, yenileme uygulamalarının yeni yeni olumlu ya da olumsuz etkilerinin görülmesine sebep olmuştur. Örnek olarak incelenen yurt dışındaki tarihi kent merkezlerine yönelik koruma ve yenileme çalışmaları sonucu elde edilen bilgiler, bu alanların korunması ve canlandırılması yönteminin, eski fonksiyonlarının değerini yitirmesi nedeni ile yeni fonksiyonlar yüklenmesi ile ticari canlılığının kazanılması olduğunu göstermiştir. Mevcut potansiyeller ışığında yüklenecek yeni işlevler ile gelir getirir hale gelecek olan dokunun, sahipleri tarafından korunması ve yaşatılması mümkün olabilmektedir. Zira bugün bu alanlar hiçbir ekonomik katkı sağlamadıkları gibi bakım ve onarım masraflarının yüksek olması nedeni ile sahipleri tarafından terk edilmektedirler. Kentsel çöküntü bölgesi haline gelen tarihi kent merkezlerinin yeni bir fonksiyon ile canlandırılması yöntemi, tarihi ve kültürel dokunun korunması ve yaşatılması ileIV bu alanların kente kazandırılmalarını sağlayacak bir yöntemdir. Bu yöntemin uygulanma çalışması, eskime ve terk edilme sürecine girmiş olan Bergama Tarihi Kent Merkezi'nin kente kazandırılması amacıyla hazırlanmıştır. Kentin sahip olduğu potansiyeller doğrultusunda önerilecek yeni fonksiyon tespit edilerek kent içinde kullanılır bir kentsel alan yaratılmaya çalışılmıştır. Anahtar sözcükler :Tarihi kent merkezleri, kentsel yenileme.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Especially, after 1950, the cities started to change in economical, demographicai and social point of views, and this changing that has started in cities' urban places, especially has had an effect on historical places and that's why this places have started going through a decaying period. These places that have lost their last importance and liveliness, have lost their functional commercial liveliness. Most of them have been left and have lost their physical and social-cultural features. Some historical city centers are placed in city centers but in spite of that, they have been urban decaying areas. The intention is getting these places back by renovating them as economical, physical and social-cultural by using restoration works. Following this intention, these renovation and restoration projects are to protect the historical and cultural legacy and to connect to next generations. And in the other hand these places are to join the city life as living and getting used areas. Urban renovation works in our country have started later than this kind of works in European countries. That's why, in our country it's very new to see positive or negative sides of this renovation works. If we analysis these renovation and restoration works that in Europe countries, then we see the technique of these works are exchanging the old functions to newer and more useful ones. By this working these areas can have their liveliness again. By this function exchanging the owners of the places can protect and liven up their places. Because today these places have no role at economical circumstance. And costs for their restoration and reparation are very high, that's why they have been left by their owners. The mentioned technique (to liven up these places by exchanging functions) is an ideal technique for protecting historical and cultural tissue and getting these places back through to the city life. This work had been done for getting HistoricalVI Urban Area of Bergama back through to city life. The work is a try to create a more useful urban area in the city by giving it new and more useful functions. Keywords : Historical City Centers, Urban Renewal.