The Policy of united states towards the gulf: (1979-1989) a case study
  1. Tez No: 13887
  2. Yazar: ÖZLEN KÜNÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CEM ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Bu çalışma Amerika Birleşik Devletleri'nin Körfez'e, Amerikalı politika yapımcıları için ABD çıkarları açısından hayati önemi olduğu belirtilen Orta Doğu'nun bu bölgesine, yönelik politikasını incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada kullanılan yöntem analitik yöntemdir. Çalışma bir giriş, üç bölüm ve bir de sonuç kısmından oluşmaktadır. Birinci bölüm 1970'lerdeki gelişmelerle ilgilidir. İkinci bölüm İran Devrimi ve“rehineler olayı”gibi 1979'daki olaylara ayrılmıştır. Bu bölüm Carter Doktrini'nin bir incelemesiyle bitmektedir. Üçüncü ve son bölüm Reagan Yönetiminin bölgeye yönelik politikalarına ayrılmıştır. İran-Irak savaşının çıkışı ve sonuçlanışı, bu savaşın diğer bölgesel devletlere etkileri ve ABD'nin bu savaşa yönelik tutumu da üçüncü bölümde incelenmiştir. -iv-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study attempts to analyze the policy of United States towards the Gulf, a part of the Middle East considered by the American policy-makers as vital to the U.S. interests. The main approach used is analytical approach. The study is divided into an introduction, three main chapters and a conclusion. The first chapter deals with the dvelopments during the 1970s. The second chapter includes the events of 1979 such as the Iranian Revolution and“the hostage crisis”. This chapter ends with an analysis of the Carter Doctrine. The third and last chapter deals with the policies of the Reagan Administration towards the region. The outbreak and termination of the Iran-Iraq war, the effects of this war on the other regional states and attitudes of the U.S. towards this war will be analyzed also in the third chapter. -iii-