Kaplıca yapılarının mekan özellikleri Balçova-Gönen-Yalova örnekleri
Space characteristics of spa buildings models of Balçova-Gönen-Yalova
  1. Tez No: 138881
  2. Yazar: İLKİN KİLERCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKİM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bina Bilgisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 373
Özet
II ÖZET Jeotermal kaynak zenginliği bakımından dünyanın sayılı ülkelerinden biri olan Türkiye, yüzyıllardır kaplıca-hamam geleneğini sürdürmüş bir toplum yapışma sahip olmasına rağmen yeterli düzeyde çağdaş kaplıca yapışma sahip değildir. Bir yandan insan sağlığının korunmasına katkıları, diğer yandan sağlıklı bir ortamda dinlenme ve rekreasyon ihtiyaçlarının karşılanabiliyor olması nedeniyle günümüz modern yaşamında sağlık turizmi merkezlerinin önemi giderek artmaktadır. Sağlık turizmi merkezlerinin temel yapısı olan kaplıcalar, su kaynaklanmn değerlendirildiği yapı/yapılar ve çevresinde değişik destek fonksiyonlarımn yer aldığı açık ve kapalı mekanlarla bir bütün oluşturmaktadır. Doğal tedavi etkenleri olarak tanımlanan maden suyu, gaz, çamur ve iklimden yararlanmak amacıyla oluşturulan uygulama mekanları kaplıca yapılarında yer almaktadırlar. Bu yapıların mekansal-fonksiyonel özellikleri ile planlama kriterlerinin mimar ve kullanıcı perspektifinden belirlenmesinin amaçlandığı çalışmanın birinci bölümünde, konunun tanıtıldığı girişin ardından amaçlar, kapsam ve çalışmada kullanılan yöntemler anlatılmaktadır. İkinci bölümde konuyla ilgili temel kavramlar tamtılmakta ve genel bilgiler verilmektedir. Üçüncü bölümde, tarihsel süreç içinde termal kaynakların bakıeoterapideki ve toplumların sosyal yaşantısındaki yeri ile farklı kullanım amaçlarının mimariye yansıması açıklanmıştır. Kaplıca yapılarının tasarım ilkeleri ve mekansal özelliklerinin yasal çerçevede de irdelendiği üçüncü bölümü izleyen dördüncü bölümde, termal yapıların tasarımını yönlendiren sosyo-psikolojik, fiziksel ve fonksiyonel etmenler üzerinde durulmuştur.in Alan araştırmasının yapıldığı beşinci bölümde îzmir Balçova, Yalova ve Gönen Termal Tesisleri tanıtılmış, kullanıcı anketleri sonucu elde edilen veriler yorumlanmış ve kişisel gözlemler yardımıyla değerlendirmeler yapılmıştır. Sonuç bölümünde, alan araştrrmasının sonuçlan, örnekler ve standartlar değerlendirilerek, tasarlanacak yeni kaplıca yapılan ve/veya iyileştirme çalışmalannda dikkat edilmesi gereken konular vurgulanmakta ve öneriler geliştirilmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Thermal tourism has gained great importance in tourism sector and health tourism. Turkey is much richer than European countries in mineral water and spas. Although there has been a custom of hammam for several centuries, there aren't sufficient number of curing centers. Thermal tourism could not reach the desired level. The importance of health tourism centers are increasing because these centers not only affects people's physical health positively but give a change for people to rest and relax in a healthy position and gives a change to do their recreational needs. Thermal tourism not only offers supply sources for tourism industry and has the most important tourism supply of Turkey who wants to diversity its tourism facilities, but also affects people's physical health positively. In the first part of this thesis the context, the aim, the scope and the methodology has been presented. In the second chapter the basic concepts and general information are presented. In the third chapter how spas affect the social live and balneoteraphy in a historical period and how different usage aims affect the architecture, spa architecture are explained. In the fourth chapter socio-physicologic, physical and functional factors which affect the thermal structures, concepts are explained. In the fifth chapter İzmir- Balçova, Gönen and Yalova Thermal Foundations are publicized and the result of user questionnaires are interpreted, and some evaluation are done. The conclusion chapter are consist of general evaluations of area research, samples and standards and new spa buildings which could be appropriate. The architectural design demanding conditions of users and contemporary development level of new spas is proposed. This part is devoted to the results of the study.