Erciyes yöresi bims agregası taşıyıcı hafif betonu ile betonarme bina inşa etme imkanının teorik olarak irdelenmesi
A Theoretical study for the possibility of building reinforced-concrete structures with lightweight concrete using the pumice aggregates of Erciyes region
- Tez No: 138958
- Danışmanlar: PROF. DR. TEFARUK HAKTANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Ill ERCIYES YÖRESİ B1MS AGREGASI TAŞIYICI HAFİF BETONU İLE BETONARME BİNA İNŞA ETME İMKANININ TEORİK OLARAK İRDELENMESİ ÖZET Erciyes Dağı, İsparta, İğdır ve Karadeniz Bölgesi gibi birçok farklı yöreden çıkartılan bims 1950' ler den beri dünyanın gelişmiş ülkelerinde taşıyıcı hafif beton uygulamalarında kullanılmaktadır. Ülkemizde ise genelde hafif duvar blokları ve asmolen bloklarının imalinde agrega olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, bimslerin, kumaşların taşlanmasında, bazı sıva harçlarında ve seracılıkta da kullanma alanı mevcuttur. 1970'li yıllardan beri ülkemiz üniversitelerinde, bimsin doğrudan taşıyıcı hafif beton agregası olarak kullanılabilirliği üzerinde, pratik hayatta uygulama alanı bulamamış, akademik araştırmalar yapılmıştır. Bu tez çalışması esnasında, Normal Betonlu ve Erciyes Dağı civarından elde edilen iri bims agrega ve Kocahacılı Köyü civarından elde edilen bims kumu karışımından üretilen Hafif Betonlu projelerin kolon, kiriş ve döşemelerindeki boyutlar belirlenmiş, taşıyıcı çerçevenin üç boyutlu statik ve dinamik analizleri yapılmıştır. Kiriş ve döşemelerde maksimum deplasmanlar ve katlardaki yanal deplasmanlar irdelenmiştir. Binanın normal betonlu ve hafif betonlu tasarımlarında beton ve donatı çeliği metrajları çıkarılmıştır. Bu bilgilerden sonra hafif betonlu olarak projelendirilecek binaların maliyet ve kullanım özellikleri açısından ekonomik sonuçlar verip vermediği araştırılmıştır. Anahtar Kelimeler : Bims,taşıyıcı hafif beton,statik ve dinamik analiz,metraj
Özet (Çeviri)
IV A THEORETICAL STUDY FOR THE POSSIBILITY OF BUILDING REINFORCED-CONCRETE STRUCTURES WITH LIGHTWEIGHT CONCRETE USING THE PUMICE AGGREGATES OF ERCIYES REGION ABSTRACT Pumice and similar types of lightweight materials of volcanic origin exist plentifully in various regions of Turkey such as Erciyes Mountain, İsparta, İğdır, and Black Sea area. Reserves of pumice already in granular form at various locations at the outskirts of Erciyes Mountain exist in huge quantities just a few meters under the top soil layer. Around Kocahacılı village of Yahyali district, again in close vicinity of Erciyes Mountain, large reserves of pumice sand with a maximum grain size of »4 mm, having the appearance of natural sand are also present. Up until recently, these pumice aggregates have been widely used in such activities as production of ordinary lightweight wall brick units, abrasion elements in treatment of naps of miscellaneous textile materials, insulation layers under rooftops, as mixtures with agricultural soil in green houses, and the Kocahacılı pumice sand as base layer for cobble-stone roadways. Since 1970's, there have been a few research studies at some universities in our country about the possibility of producing structural lightweight concrete using the natural lightweight aggregates from various parts of Turkey; but, all those studies have remained as academic endeavors which have not led to practical applications in commercial engineering buildings. In this study, a four-story and an eight-story building, both having conventional reinforced-concrete (RC) frames, with ordinary dwelling purposes, have been analyzed and designed firstly by using the conventional normal-weight concrete and secondly by using the lightweight concrete produced particularly by the coarse pumice aggregates of Erciyes Mountain plus the pumice sand of Kocahacılı Village. The analyses of both buildings have been performed taking into account both the static loads and dynamic loads due to earthquakes, the mid-span deflections of the beams and the lateral floor displacements due to seismic loads have been accurately calculated and compared with the standard limits, and the total amounts of structural concrete and of reinforcement steel for both cases have been compared. In conclusion, it has been determined that