Değişik oranlarda çözünür kahve kullanımının kahveli yoğurt kalitesi üzerine etkileri
Effects of different amounts of instant coffee usage on the quality of yogurt with coffee
  1. Tez No: 139017
  2. Yazar: GÜRDAL TAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİGEN KOREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Bu çalışmada tüketiciye yeni bir alternatif sunulması amacıyla çözünür kahve kullanılarak yoğurt üretilmiştir. Üretilen yoğurtlara %0.5, %0.7 ve %0.9 oranında kahve; %4 ve %5 oranında şeker; %5 oranında süt tozu katılarak toplam altı farklı ürün elde edilmiştir. Ayrıca kahve ve şeker içermeyen kontrol örnekleri hazırlanmıştır. Çalışmada yoğurtların 15 günlük depolama süreci içerisinde bazı özelliklerinde meydana gelen değişimler incelenmiş ve depolamanın 1. gününde yoğurtlar duyusal analize alınmıştır. Analiz sonuçlarına göre, yoğurtların kuru maddesi, protein miktarları, görünür viskoziteleri, yağ oranları ve serum ayrılması miktarları sırasıyla %13.69-17.77, %4.14-4.38, 1800-2390 cp, %2.6-2.8 ve %49.4-54.4 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, to give an alternative to the consumers, yoghurt was produced by using instant coffee. Six different products were obtained by adding 0.5%, 0.7% and 0.9% coffee, 4% and 5% sugar and 5% milk powder. Furthermore, sugar and coffee free control samples were produced. Changes, in some properties of yoghurt were determined during 1 5 days of storage period in this study. Sensory evaluation was done on the first day of storage. According to the analyses results, dry material, protein, total lipid content, apparent viscosity of the samples and whey syneresis were found in between 13.69-17.77%, 4.14-4.38%, 2.6- 2.8%, 1800-2390 cp and 49.4-54.4%, respectively.