Bazı düz zincirli Schiff bazı polieter ligandlarının potansiyometrik titrasyon metodu ile susuz ortamda bazlık sabitlerinin tayini ve bazlıklarına sübstitüent etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of substituents and determination of basicity of some acyclic polyether ligands of Schiff base type by potentiometric titration method in non-aqueous media
- Tez No: 139070
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAHATTİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
6. ÖZET Bu çalışmada, bazı düz zincirli Schiffbazı polieter bileşiklerinin bazlık sabitleri susuz ortamda potansiyometrik titrasyon metoduyla araştırıldı. Asetonitril ortamında yapılan çalışmalarda oldukça iyi sonuçlar elde edildi. Bir C = N grubu içeren tetra dentad Schiffbazı polieter ligandlarnın simetrik yapılarından dolayı bütün bileşiklerin ti trasy onlarında keskin bir dönüm noktası gözlendi. Titrasyon eğrilerinin dönüm noktalarından yan nötralizasyon potansiyeli (ynp) bulundu. Bu değerlerden yararlanılarak da bazlık sabitleri (pK'a)hesaplandı. Ayrıca bazlık sabitlerine sübstütient ve düz zincirdeki oksijen sayısının etkisi incelendi. Bazlık sırası ; Salisilaldehit (1) > 5-Metoksi-SAL (3) > 5-Bromo-SAL (5) > Naftaldehit (9) > 5-Nitro-SAL (7) olarak bulundu. Potansiyometrik titrasyonlar kombine Ag-AgCİ cam elektrodu ve JENWAY 3010 ve HANNA HI 8314 membran Model pH metreleri ile yapıldı. Referans elektrot KC1 ile doyurulmuş AgCİ 'ün metanol deki çözeltisi ile doldurularak kullanıldı. 52
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY In this study, the basicity of the acylic (polyether)s with Schiff base compounds was investigated in non-aqueous media by potentiometric titration method. The available results were obtained in acetonitrile. Because of the symmetrical structure of the Schiff base polyethers one end-point obtained for all compounds. From the end- points of titration curves half neutralization potentials (hnp) were found. By using this values basicity constants (pK'a) were calculated. Furthermore, the effect of oxygen number of the poly-ether ring on basicity was investigated. The orders of the basicity of substituents was found as Salisilaldehit (1) > 5-Metoksi-SAL (3) > 5-Bromo-SAL (5) > Naftaldehit (9) > 5-Nitro-SAL (7) An HANNA HI 8314 and Jenway 3010 Model pH-meter equipped with a combier glass and Ag/AgCl electrode was used for the potantiometric titrations. Referans electrode was used after filling with a saturated solutions of KC1 in dry methonol. 53