Yeni bir analitik reaktif kullanarak doğudan ve katı faz ekstraksiyonu ile bakır(II)'nin kantitatif tayini
Determination of copper(II) by direct and solid phase extraction method using a new analytical reagent
- Tez No: 139248
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜFEKÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Bu çalışmada; yeni bir reaktif olan 3-{2-[2-(2-hidroksimino-l-metil-propilden- amino)-etilenamino]-etil-imino}-butan-2-one oksim (H2mdo) ligandı kullanarak iki ayrı metot ile sulu çözeltilerde bakır(II) tayinine uygulanmıştır. Geliştirilen her iki metodun deney şartlarının optimizasyonu ve çeşitli örneklere uygulanabilirliği tespit edilmiştir. H2mdo ligandı oda sıcaklığında bazik ortamda Cu(II) ile mavi renkli ve kararlı bir 1:1 kompleksi vermektedir. Kompleks 1.62>
Özet (Çeviri)
SUMMARY Determination of Copper(II) by Direct and Solid Phase Extraction Methods Using a New Analytical Reagent In this work, two different methods using a new reagent, 3-{2-[2-(2-hydroxyimino-l- methyl-propylydeneamino)-ethyleneamino]-ethylimino}-butan-2-one oxime (H2mdo) were applied to determine copper(II) ions in solution. Experimental conditions for copper determination by both developed methods were optimized and their applicability to several samples were examined. H2indo gives a 1:1 blue and stable complex with copper(II) having an absorption maximum at 570 nm with an molar absorptivity of 1.62>