Modelling the free radical polymerization of acrylates
Akrilatların serbest radikal polimerizasyonunun modellenmesi
- Tez No: 139366
- Danışmanlar: PROF. DR. VİKTORYA AVİYENTE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
VI ÖZET AKRILATLARIN SERBEST RADİKAL POLİMERİZASYONUNUN MODELLENMESİ Serbest radikal polimerizasyonu için alil monomerlerinin iyi sonuçlar vermediği bilinmektedir. Polimerleşme sonucunda yüksek molekül ağırlığına ulaşılamamasının sebebinin zincir transferi tepkimesi olduğu bulunmuştur. Alil alkol (AA) ve alil klorür (AC), alil monomerleri için iki örnek monomer olarak gösterilebilir. Bunların arasından, AA sadece oligomerler oluşturabilirken, AC basıncın arttırılması ile moleküler ağırlığı yüksek polimerler oluşturmaktadır. Akrilatlar ise moleküler ağırlığı yüksek polimerler oluşturmakta başarılı oldukları için endüstriyel anlamda önem kazanmışlardır. Diğer taraftan eklenen P konumundaki sübstitüyentinin cinsine bağlı olarak, akrilatlarm polimerlerinin moleküler ağırlıkları da değişmektedir. Metilmetakrilat (MMA) endüstriyel olarak kolayca yüksek moleküler ağırlıkta polimerler verebilmesi sebebi ile önem kazanmıştır. Diğer taraftan, P konumundaki metil sübstitüyenti, bu monomerin kendisinin ve de oluşturduğu polimerlerin kimyasal olarak çesitlendirilebilmesini kısıtlamaktadır. Metil sübstitüyetinin değiştirilmesi akrilatlar için her zaman yüksek moleküler ağırlıkta polimerler üretilebilmesini sağlamamaktadır. Büyük grupların birbirleri ile etkileşimi polimerleşme tepkimesinin yavaşlamasına neden olmaktadır. Diğer taraftan, P sübstitüyentindeki elektron alma isteği karbon atomundan fazla olan atomların polimerleşme tepkimesini hızlandırdığı bilinmektedir. Elektron alma isteği fazla olan atomların sonlanma reaksiyonunu, eklenme reaksiyonundan daha fazla yavaşlatarak polimerleşme tepkimesini hızlandırdıkları gözlenmiştir. Bu çalışmanın amacı, çeşitli akrilatlar ve alil monomerleri için eklenme ve sonlanma reaksiyonlarının kmetiklerinin incelenmesi ile polimerleşebilme eğilimleri arasında bir bağlantı üretilmesidir. Bu bağlantı, henüz sentezlenmemiş monomerler için polimerleşme reaksiyonunun başarısını önceden tesbit etmekte kullanılacaktır. Eklenme ve sonlanma tepkimelerinin modellenebilmesi için, Density Functional Theory (DFT) yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MODELLING THE FREE RADICAL POLYMERIZATION OF ACRYLATES Allyl monomers are known to be poor monomers for the free radical polymerization since they undergo chain transfer reactions, which terminate the propagation reaction. Allyl alcohol (AA) and allyl chloride (AC) are two examples for the allyl monomers. AA produces only oligomers, whereas AC can be polymerized by increasing the pressure and reducing the chain transfer to the monomer. For the acrylate monomers the conversion to high molecular weight polymers is successful and therefore they have gained importance because of their ease for conversion to high molecular weight polymers and broad industrial use. However, depending on the nature of the j3-substituents on acrylate derivatives, the polymerization behavior differs. Methyl methacrylate (MMA) is well known for free radial polymerization but its cc-methyl substituent restricts the chemical modification of the monomer and therefore the properties of the resulting polymer. Replacing me a-methylene group not always results with monomers, which are successfully converted to high molecular weights due to steric factors. The presence of heteroatom, on the other hand, can compensate the decrease in propagation rate constant by lowering the termination rate constant. The aim of this study is to investigate the propagation and termination kinetics of several ^-substituted acrylates as well as AA and AC, whose polymerization behaviours are known, in order to figure out a relationship between the reaction kinetics and free radical polymerization. The ultimate goal of this study would be to make realistic predictions about industrially useful monomers, in order to guide experimentalists in their endeavour. The density functional theory (DFT) is used in order to modeli the propagation and termination kinetics.