Improved treatment of word meaning in a Turkish conversational agent
Sözcük anlamları için geliştirilmiş gösterimler kullanan bir Türkçe diyalog etmeni
- Tez No: 139383
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM SAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET SOZCUK ANLAMLARI İÇİN GELİŞTİRİLMİŞ GÖSTERİMLER KULLANAN BİR TÜRKÇE DİYALOG ETMENİ Yapay zekanın bir araştırma dalı olan Doğal Dil İşleme'nin (DDİ) amacı bilgisayarların insanlar gibi doğal dilleri kullanabilmesini ve öğrenmesini sağlamaktır. Bu tezde anlatılan çalışma, sözcük anlamları için geliştirilmiş gösterimler kullanan bir Türkçe diyalog etmeninin kurulması ve uygunlanmasıdır. Diyalog etmeni Boğaziçi Üniversitesi 'nde geliştirilmiş TOY doğal dil işleme altyapısının üzerine inşa edilmiştir. Temelde iki ana işlem yapabilir: Cümleden bilgi edinme ve diyalog işleme. Cümlenin işlenmesi biçimbilimsel, sözdizimsel ve anlambilimsel aşamalardan geçerek gerçekleştirilir. Cümle biçimbilimsel ve sözdizimsel çözümlemeden geçtikten sonra anlamsal gösterimi elde edilir. Bu gösterimden çıkartılan bilgi bilgi tabanında tutulur. Kullanıcı evet/hayır soruları yardımıyla bilgi tabanındaki bu bilgileri sorgulayabilir. Diyalog etmeni girilen cümlede yer alan ve bilmediği kelime ya da kelimeleri öğrenebilme yeteneğine sahiptir. Etmen kelimenin biçimbilimsel özelliklerinin yanısıra kelimenin ne anlama geldiğini bilgi tabanındaki kavramlar bağlamında kullanıcıdan öğrenir ve bu bilgiyi işlemleri sırasında kullanır. Diyalog etmeni kendinden önceki etmenlerden farklı olarak insanlarda olduğu gibi dış dünya hakkında genel bir bilgi dağarcığına sahiptir Bu dağarcık anlambilimsel bir ağ ile etmene eklenmiş olup yeni eklemelere ve değişikliklere açık bir yapıdadır. Bu anlambilimsel ağ gönderim çözümünde ve yükümlülük kipi içeren soruların cevaplanmasında kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT IMPROVED TREATMENT OF WORD MEANING IN A TURKISH CONVERSATIONAL AGENT Natural Language Processing (NLP) is a research area of artificial intelligence whose aim is to make computers use natural languages like human beings. The work reported in this thesis is the design and implementation of a Turkish conversational agent whose treatment of word meaning is strengthened and improved with respect to other agents. Our conversational agent is based on the TOY NLP infrastructure developed in Boğaziçi University. The agent can perform two basic operations: acquiring knowledge from a sentence or answering user queries. The processing of a sentence goes through the morphological, syntactic and semantic levels. If a sentence is morphologically and syntactically checked, its internal semantic representation is derived. If the agent acquires knowledge from this representation, it is stored in its knowledge base. The user can query the agent's knowledge base by asking yes/no questions. The conversational agent has the capability of learning words that it does not recognize in the input sentence. Beside the word's morphological features, the agent learns what this word means in the context of other concepts in its knowledge base from the user and uses this information in the operations. The conversational agent has some commonsense knowledge about the external world similar to human beings, unlike its predecessors. This knowledge is represented with a semantic network whose design is open to additions and modifications. This network is used for anaphora resolution and improved handling of questions requiring treatment of deontic modalities.