The Effects of 'experimenter provided keyword method' in teaching vocabulary
Sözcük öğretiminde 'öğretmen/araştırmacı tarafından sağlanan anahtar sözcük yönteminin etkileri
  1. Tez No: 97236
  2. Yazar: MURAT KÜLEKÇİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ OZU SÖZCÜK ÖĞRETİMİNDE“ÖĞRETMEN/ARAŞTIRMACI TARAFINDAN SAĞLANAN ANAHTAR SÖZCÜK YÖNTEMİ”NİN ETKİLERİ Murat KÜLEKÇİ İngiliz Dili Eğitimi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 2000 Danışman: Yrd. Doç. Dr. F. Hülya ÖZCAN Bu deneysel çalışmanın amacı, İngiliz yabancı sözcüklerin hatırlanması ve kavranmasında, öğretmen/araştırmacı tarafından sağlanan anahtar sözcük yönteminin, Anadolu Üniversitesi Hizmet İçi Dil Merkezinde kullanılan sözcük öğretimi yönteminden, daha etkili olup olmadığını ortaya çıkarmaktır. Bu amaçla, deney grubuna öğretmen/araştırmacı tarafından sağlanan anahtar sözcük yöntemi ile eğitim verilmiş; kontrol grubuna da ezberleme tekniği ile sözcükler öğretilmiştir. Bu amaçla, öğrencilere bir sözcük listesi verilerek ezberlemeleri istenmiş daha sonra sözcüklerle ilgili boşluk doldurma, eşanlam ve zıtanlam çalışmaları yapılmıştır. Çalışmaya, KPDS (Kamu Personeli Dil Smavı) adlı yeterlik smavma hazırlanmak için yoğun dil kursuna devam eden 40 denek katılmıştır. İki orta-seviye grup kullanılmıştır. Bir grup deney diğeri de kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Her grupta 20 denek bulunmaktadır. Her iki grup için, 30 sözcüğe yönelik toplam çalışma süresi 120 dakika sürmüştür. Çalışmanın başında her iki gruba 90 sözcükten oluşan bir sözcük testi verilmiş ve sözcüklerin anlamlarını vermeleri istenmiştir. Bu testin sonucuna göre deneklerin anlamlarını bilmediği 30 sözcük saptanmış ve bu 30 sözcükten oluşan test, öntest olarak belirlenmiştir. Geriye kalan 60 sözcük elenmiş ve bir daha çalışmada kullanılmamıştır. 30 sözcükten oluşan sözcük hatırlama öntesti aynı zamanda hem sontest hem de uzun süreli sözcük hatırlama testi olarak 3 hafta sonra kullanılmıştır. Sözcük kavranmasının ölçülebilmesi için, çalışmadan önce bir öntest verilmiş ve bu test yine uygulama sonunda sontest ve 3 hafta sonrada uzun süreli test olarak verilmiştir.Ill Kavrama testi iki ayrı bölümden oluşmaktadır. Birinci test çoktan seçmelidir. İkinci testte öğrenciler verilen sözcük listelerinden cümle içinde boş bırakılan yerleri doldurmak zorundadırlar. Çalışma esnasmda, deney grubunda görsel uyarıcılar ve anahtar sözcükler kullanılmıştır. Kontrol grubuna ise bir sözcük listesi verilmiş bu sözcükleri ezberlemeleri istenmiştir. Çalışmadan önce, her iki grubun öntest sonuçlan karşılaştırılmış ve eşit oldukları saptanmıştır. Daha sonra, çalışma sonunda aralarında herhangi bir fark olup olmadığını anlamak için sontest sonuçlan karşılaştınlmıştır. Uzun süreli test sonuçlan karşılaştınlarak yabancı sözcüklerin akılda tutulmalan karşılaştınlmıştır. Sözcük öğreniminde ve akılda tutulmasında iki grup arasında belirgin bir farkın olup olmadığını saptayabilmek için öğrencilerin aldıklan neticelere bağımsız örnekler için t-testi uygulanmıştır. Grupların kendi içlerinde öntest ve sontest arası ve daha sonrada sontest- uzun süreli test arasındaki gelişmeleri belirleyebilmek için bağımlı örnekler için t-testi uygulanmıştır. Sonuçlar, araştırmacı tarafından sağlanan anahtar sözcük yönteminin, öğrencilerin hatırlama ve kavrama performansında (hem kısa hem uzun süreli), kurs metodundan daha etkili olduğunu ortaya çıkarmıştır. Sontest sonuçlarına göre, her iki grubunda ilerleme kaydettiği gözlenmiş fakat deney grubundaki ilerleme daha fazla olmuştur. Uzun sürede, her iki grubunda bazı sözcükleri unuttuğu saptanmış, fakat yinede aralarında istatistiksel olarak belirgin bir fark ortaya çıkmıştır. Sonuçlar, ezberleme tekniği ile sözcüklerin öğretildiği kontrol grubunun, anahtar sözcük yönteminin kullanıldığı deney grubundan daha düşük bir performans sergilediğini ortaya çıkarmıştır. Sonuçlar, öğretmen/araştırmacı tarafından sağlanan Anahtar Sözcük Yönteminin, deneklerin sözcük hatırlamasını ve kavramasını geliştirmek için etkili bir yöntem olduğunu göstermektedir. Bu yöntem, üniversite sınıflan ortamında yabancı sözcük öğretimi için destekleyici bir yöntem olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
IV THESIS OF MASTER OF ARTS ABSTRACT THE EFFECTS OF «EXPERIMENTER PROVIDED KEYWORD METHOD" IN TEACHING VOCABULARY Murat KÜLEKÇİ English Language Education Department Anadolu University Social Sciences Institute, January 2000 Advisor: Yrd.Doç.Dr. F. Hülya ÖZCAN In this experimental study, the aim is to reveal whether experimenter-provided keyword method is more effective on vocabulary recall and comprehension than the method which is used in Anadolu University In-Service Language department's programme. For this reason, experimental group received treatment in experimenter- provided keyword method; and the control group was taught by rote rehearsal technique in which students are given a vocabulary list to memorise. Later, these memorised words were studied by means of fill-in-the-blank, synonym and antonym exercises. Subjects in this study were 40 academic staff at Anadolu University who were getting an intensive English course in order to take a proficiency exam (KPDS). Two intermediate level classes were used. One group was assigned as the experimental group and the other as the control group. There were 20 examinees in each group. The total study period for each group was 120 minutes to learn the 30 vocabulary items. At the beginning of the experiment a vocabulary test consists of 90 words was given to both groups and they were asked to write the meanings of these words (in English or in Turkish). According to the results of this test, 30 words, of which none of the students knew the meaning, were choosing. The other 60 vocabulary words were eliminated and were not used again in the experiment. Remaining 30 words were used as a vocabulary recall pre-test, and the same test was given as a post-test immediately after treatment to test immediate recall. To measure long term retention, that is delayed recall, the same test was given after three weeks.To measure vocabulary comprehension, a pre-test was given before the treatment and the same test was used as immediate post-test and it was used to measure delayed comprehension, the same test was given after three weeks. There were two sections in the comprehension test. The first one was a multiple choice test. In the second one, the students were to fill in the blanks choosing the appropriate word from the given list. During the study, experimental group was provided with visual stimuli and keywords while the control group was given vocabulary in a list and was asked to memorise. Before the study, the pre-test scores of both experimental and control groups were compared to see if both groups were the same when the study started. Then, the post-test scores of both groups were compared to see whether the treatment led a difference in immediate vocabulary learning. Then the scores of the delayed tests were compared with the post-test scores to measure retention of the vocabulary items. The raw scores were subjected to t-test for independent samples to reveal whether there was any statistically significant difference between the groups in terms of both immediate vocabulary learning and retention. We also looked at the difference within the groups to see whether there was a significant difference within each group. As a result of the study, the pre-test and post-test scores of each group were analysed by means of t-test for dependent samples. The results indicated that the experimenter-provided keyword method proved to be effective in students recall and comprehension performance (both immediate and delayed) compared to the course method. Both groups improved according to the results of post-test scores but, the experimental group improved more than the control group. Although both groups forgot some of the words in the long run, there was still a statistically significant difference between the experimental and the control group. Our results have shown that the control group who where taught by rote, rehearsal technique showed less performance than the experimental group who were taught by keyword method.VI Findings suggest that the experimenter-provided keyword method is an effective way to improve students' vocabulary recall and comprehension. It may be used as a supplementary method for vocabulary teaching in university classroom conditions.