Customer acquisition and retention modeling in consumer finance sector using data mining
Veri madenciliği ile tüketici finansmanı sektöründe müşteri elde etme ve sadakati modellemesi
- Tez No: 139476
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA KAYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sistem ve Kontrol Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
ÖZET TÜKETİCİ FİNANSMANI SEKTÖRÜNDE MÜŞTERİ ELDE ETME VE SADAKATİ MODELLEMESİ Gelişmiş kuruluşların bir çoğu yılllardan beri müşterilerinden çok miktarda veri toplamaktadırlar. Veri tabanlarında Bilgi Keşfi olarak da bilinen Veri Madenciği'nin amacı, iş yaşamında kuruluşun geleceğine yön verecek proaktif ve bilgiye dayalı kararlar alınmasını sağlamaktır. Bunu gerçekleştirmek için veri madenciliği araçları, sözkonusu büyük hacimdeki veri içerisinde var olan fakat önceden keşfedilmemiş ilginç/değerli örüntüler, ilişkiler ve/veya modeller ortaya çıkarmaktadırlar. Bu tezin amacı, veri madenciliği araçları ve teknikleri kullanarak, türk tüketici finansmanı sektöründe müşteri değerinin ölçümlenmesi ve arttırılmasına, ve müşteri ilişkileri yönetimine yönelik bilgi tabanlı bir sistem geliştirilmesidir. Yöneticiler ve pazarlamacılar gibi karar vericilerin faydalanabilmesi için, ham veri içindeki mevcut kayıtların yararlı bilgilere dönüştürülecektir. Müşterilerin daha iyi anlaşılmasıyla, değerli müşterilere odaklanılmasıyla ve olumlu cevap verebilecek müşterilere pazarlama kampanyalarının düzenlenmesiyle, firma, yüksek yatırım geri dönüşünün yanında müşterileri ile daha iyi ve tutarlı ilişkiler kuracaktır. Kullanılacak yöntemler; segmentasyon, karar ağaçlan, regresyon, ilişkilendirme ve istatiksel analize dayalı veri madenciliği teknikleridir. Uygulanan metodoloji ve veri madenciliği uygulaması arkasında çalışan algoritmalar ayrıntılı olarak sunulmuştur. Firma için gerçekleştirilen müşteri segmentasyonu ve profillerin çıkarılması, sınıflandırma ve alış-veriş bağıntı kurallarının çıkartılması tezin üçüncü bölümünde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT CUSTOMER ACQUISITION AND RETENTION MODELING IN CONSUMER FINANCE SECTOR Most of the established companies have accumulated masses of data from their customers for decades. The goal of Data Mining, also known as Knowledge Discovery in Databases (KDD), is to find interesting patterns and/or models that exist in databases but are hidden among the volumes of data, allowing business to make proactive, knowledge- driven decisions. The aim of this study is to propose a new data-driven approach to evaluate and improve customer value, and relationship management at the consumer finance sector in Turkey using data mining tools and techniques. The customer records will be transformed into valuable information from which the decision-makers, such as marketers and administration, can benefit. By better understanding the customers, by focusing on“valuable”customers and design marketing campaigns to people who are likely to respond, the company will not only achieve superior returns on its resource investment, but it will build better relationships with its customers. Data mining techniques employing algorithms based on decision trees, logistic regression, association rules and basic statistical analyses are performed in this study for a consumer finance company. The methodology and all the algorithms that are employed are illustrated in detail. The core of this study is portrayed in Chapter 3. It contains the key issues in modeling efforts how data mining techniques are applied. More specifically, it includes the modeling and analysis related to customer segmentation and profiling, classification and association mining for the company under study.