Ortodontik tedavi sonrasında oluşan beyaz nokta lezyonlarının tedavisinde kullanılan farklı remineralizasyon yöntemlerinin etkinliğinin kantitatif ışık etkili floresan yöntemiyle değerlendirilmesi
Evaluation of the efficiancy of different remineralization methods used in the treatment of post-orthodontic white spot lesions with quantitative light-induced fluorescence method
- Tez No: 751142
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI BAYSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Giriş-Amaç: Sabit ortodontik tedavinin en sık rastlanan yan etkilerinden biri braketler çevresinde oluşan ve estetik problemlere yol açan beyaz nokta lezyonlarıdır. Bu çalışmanın amacı; 1450 ppm flor içerikli diş macununa ek olarak kullanılan kazein fosfopeptid-amorf kalsiyum florofosfat (CPP-ACFP) içerikli MI Paste Plus® ve hidroksiapatit, ksilitol ve flor içerikli Remin Pro® preparatlarının remineralizasyon etkinliğini Kantitatif Işık Etkili Floresan Yöntemi (QLF) ve ICDAS II kriterleri kullanarak değerlendirmek ve 1450 ppm flor içerikli diş macunu kullanan bir kontrol grubuyla karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya sabit ortodontik tedavi görmüş ve maksiller anterior dişlerinden en az bir tanesinde beyaz nokta lezyonu gözlenen ve yaşları 12-30 arasında değişen 39 birey dahil edilmiştir. Toplam 159 diş yüzeyi her 4 haftada bir ölçümler tekrarlanarak 12 hafta boyunca değerlendirilmiştir. Birinci grup (10 kadın ve 3 erkek, ortalama yaş=16,6±2,2 yıl) MI Paste Plus® grubu, ikinci grup (4 kadın ve 9 erkek, ortalama yaş=17,9±1,8 yıl) Remin Pro® grubu, üçüncü grup (8 kadın ve 5 erkek, ortalama yaş=17,2±2,7 yıl) kontrol grubu olarak oluşturulmuştur. KIF yöntemiyle floresan kaybı (∆F, %), lezyon alanı (LA, mm2), lezyon hacmi (∆Q, % × mm2), maksimum floresan kaybı (∆Fmaks) değerleri ve ICDAS II kriterlerinin zaman içindeki değişimleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: One of the most common side effects of fixed orthodontic treatment is white spot lesions that appear around the brackets and cause aesthetic problems. The aim of this study was to evaluate the remineralization effect of casein phosphopeptide-amorphous calcium fluorophosphate (CPP-ACFP) containing MI Paste Plus® and hydroxyapatite, xylitol and fluoride containing Remin Pro® in addition to toothpaste containing 1450 ppm fluoride using Quantitive Light-Induced Fluorescence Method (QLF) and ICDAS II criteria to compare with a 1450 ppm fluoride using control group. Materials and Methods: Thirty-nine individuals who had undergone fixed orthodontic treatment, aged between 12-30 years and had a white spot lesion in at least one of their maxillary anterior teeth were included in this study. Totally 159 tooth surfaces were evaluated for 12 weeks with measurements repeated every 4 weeks. First group was (10 women and 3 men, mean age=16.6±2.2 years) MI Paste Plus® group, second group (4 women and 9 men, mean age=17.9±1.8 years) was Remin Pro® group, the third group (8 women and 5 men, mean age=17.2±2.7 years) was the control group. Fluorescence loss (∆F, %), lesion area (LA, mm2), lesion volume (∆Q, % × mm2), maximum fluorescence loss (∆Fmax) values were measured with the QLF method and changes in these values and ICDAS II criteria were evaluated over time.