Market positioning of Turkey:a tourism perspective
- Tez No: 13955
- Danışmanlar: DOÇ.DR. UĞUR ÇAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1988
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
TURKI YENİN PAZAR DURUMU: BİR TURİZM PERSPEKTİFİ ÖZET Bu çalışma, bir turizm ülkesi olarak Türkiye'nin Akdeniz bölgesinden on ülke içindeki algılanan imajını (pozisyonunu) araştırmaktadır. Bu nedenle Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Fransa'dan üniversite öğrencileri ile Türkiye'nin turizm politikalarının oluşturulmasında söz sahibi Türk yetkililerinin görüşleri özel olarak hazırlanan bir anketle toplanmıştır. Toplanan bilgiler Çokboyutlu ölçümleme (Multidimensional Scaling) Metodu ile çözümlenmiştir. Sonuçlar Türkiye'nin rakip ülkeler arasındaki yerinin olumlu olmadığını göstermiştir. Bu sonuçlar, çerçevesinde pazarlama açısından Türkiye'nin imajının olumlu yönde nasıl değiştirileceği tartışılmıştır. Başlangıç sayfalarının sayısı Sayfa sayısı Referans sayısı Anahtar kelimeler 8 88 26 Çokboyutlu ölçümleme, bir ülkenin pozisyonu imaj
Özet (Çeviri)
MARKET POSITIONING OP TURKEY i A TOURISM PERSPECTIVE ABSTRACT This study attempts to expolre the preceptual image (positioning) of Turkey as a tourist-attracting country relative to ten other countries from the Mediterranean region. For this reason, perceptions of students from the U.S.A., Canada, and France and perceptions of Turkish officials responsible for the formulation of Turkey's tourism policy were obtained through a specially developed questionnaire. The data were analyzed through the use of Multidimensional Scaling Method (MDS). Findings and results are revealed a negatively perceived position of Turkey among her competitors in the study. Finally, marketing implications concerning the improvement of Turkey's perceived image are discussed. Number of preliminary pages: 8 Number of pages : 88 Number of references : 26 Key words : Multidimensional Scaling Method, made- in- image, positioning of a country vx