Binaların tasarım ve yapım aşamalarında teknolojinin kullanımı
The Usage of technology during designing and constraction of buildins
  1. Tez No: 139690
  2. Yazar: BUKET DALAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA PAKDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET İçinde yaşadığımız çağ, bilim ve teknolojide çok önemli gelişmelerin olduğu bir dönemdir. Özellikle son elli yıldır iletişim ve bilgisayar teknolojisinin yaygınlaşması ile birlikte ise, teknolojik gelişmelerin kapsamı da değişmiş ve/veya genişlemiştir. Tüm bu teknolojik gelişmeler büyük bir hızla hayatımızdaki yerlerini alırken, mimarlık alanında da etkisini göstermiştir. Farklı şekillerde ve sürelerde mimarlık alanında etkisini gösteren bu teknolojiler ve kullanım şekilleri bu tez kapsamının ana bölümünü oluşturmaktadır. Tez, aşağıda özetlenen beş bölümden oluşmaktadır; Giriş bölümünde tezin amacı, kapsamı, yöntemi hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde; öncelikle teknoloji ve mimarlık kavramlarının tanımlan yapılmış, birbirleri ile olan ilişkileri incelenmiştir. Endüstri devrimi ile başlayan mimarlık alanındaki hızlı gelişmeleri takip edebilmek amacıyla; belirli sürelerde yapılan dünya fuarları, işlenen temaları, yeni ürünleri ve mekanları ile değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde; teknolojinin mimarlığa tasarım alanındaki etkileri incelenmiştir. Bilgisayar teknolojisindeki gelişmeler örnekleri ile sunulmuştur. Bu gelişmelerin mimarlık alanındaki kullanımı ve kullanım sonucunda ortaya çıkan yenilikler negatif ve pozitif yönleri ile irdelenmiştir. Teknolojik gelişimin mimarlığın tasarım alanındaki etkileri ve etkiler sonucunda ortaya çıkan yeni mekan anlayışları, örnekleri ile araştırılmıştır. Son olarak tüm bu gelişmelerin Türkiye'deki durumu, yurtiçinden bazı örnekler verilerek incelenmiştir. Dördüncü bölümde; teknolojinin mimarlığa uygulama alanındaki etkileri incelenmiştir. Teknolojik gelişmeler sonucunda oluşan yeni malzemeler ve bu malzemelerin oluşturduğu yeni yapı türleri araştırılmış ve örneklenmiştir. Uygulama alanındaki bilgisayar teknolojisinin kullanımı ve getirdiği yenilikler değerlendirilmiştir. Tüm bu gelişmelerin Türkiye'deki örnekleri ve Türkiye'de uygulama alanındaki yenilikler incelenmiştir. Son bölümde; tezin tüm bölümlerinden çıkarılan sonuçlar değerlendirilmiş ve bazı öneriler sunulmuştur. xı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The century we are living in is an era in which significant developments in science and technology take place. Especially for the last fifty years with communication and computer technologies becoming more and more widespread the scope of the technological developments or/and changes has expanded. All these changes with great speed have taken their places in architecture as well as our lives. These technologies and their means of usage which show their influence in various ways and times make up the main part of this thesis. The thesis consists of five sections given below. In the introduction information about the aim, content, and the method of the thesis is given. In the second part, firstly the definitions of the concepts“technology”and“architecture”are given and their relationships with one another are examined. In order to follow the fast developments that have started with the industrial revolution world exposition and its themes have been evaluated with its new products and spaces. In the third part, technology's impacts on architecture in the design field have been studied. The development in computer technology has been presented with examples. The use of these developments in architecture and the innovations resulting from their use with their both positive and negative aspects have been examined. Technological developments' effects on architecture in the design field and the new concept of space occurring as a result of them and its examples have been researched. And lastly the situation of all these developments in turkey has been examined by giving examples from the country. In the fourth part technology's impacts on architecture in the application field have been examined. New materials resulting from the technological developments and new building types formed by these new materials have been searched and several examples are given. The innovations brought along with the use of computer technology in the application field have been evaluated. The examples of all these developments and the innovations in the application field in Turkey have been examined. In the last part the conclusions reached through all parts of the thesis have been evaluated and some suggestions have been made. Xll