Optik dalga kılavuzlarında karşılıklı kuplaj analizi
The Coupling analyse between optical waveguides
- Tez No: 139812
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. N. ÖZLEM ÜNVERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Bu çalışmada optik fiberlerin mod analizi konusu ve doğrultu kuplörü, sensör gibi birçok alanda kullanım yeri olan küple optik dalga kılavuzları incelenmiştir.Birinci Bölüm'de optik fiberler hakkında genel bir bilgiye değinilmiş, geçmişte yapılan çalışmaların tarihsel sürecinden kısaca bahsedilmiştir. İkinci Bölüm' de mod kavramı irdelenmiş ve fiziksel yorumları yapılmıştır. Optik fiberlerin yapısını katmanlı yapı kabul ederek modlann analizi ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Ayrıca çift TE, tek TE5 çift TM, tek TM modlarının karakteristik denklemleri çıkarılmıştır. Bu karakteristik denklemler yardımıyla çizilen diyagramdan kolayca propagasyon sabitinin elde edilebileceği görülmüştür.Üçüncü Bölüm' de optik fiberlerin sınıflandırılması yapılarak içerikleri verilmiştir.Dördüncü Bölüm' de silindirik fiberin modal analizi gerçekleştirilmiştir. Basamak indisli bir fiber için sınır koşulları ve karakteristik denklemler çıkarılmıştır. Mod kesim şartları incelenmiştir. Yumuşak geçişli optik fiberde WKB analizi yapılmıştır. Beşinci bölümde silindirik optik fiberlerde fiberin kılıf bölgesinde oluşan radyasyon modlan incelenmiştir. Çift TE, tek TE, çift TM, tek TM modları için alan bağıntıları ayrıntılı bir şekilde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study coupled optical waveguides which are in use in many areas as directional coupler, sensors are analyzed. Also mode analysing studied. Section 1 gives a general information about optical fibers and which works have done till today. In Section 2 the mode concept is examined. Comment of modes are explained. Optical fibers structure accepted as slab structure. And made the investigation like that. Also charecteristic equation off odd TE, even TE, odd TM, even TM modes are studied. By drawing a diagram of charecteristic equation the propagation constant could be found. In Section 3 classification of optical fibers have done. And contents given. In Section 4 cylindrical optical fibers investigation have done. For the step index fibers boundary conditions and charecteristic equations studied. Mode cut off condition explained.The graded index fibers is analyzed with using the WKB approximation technique. In Section 5 the radiation mode in cladding area of cylindrical fiber is explained. For odd TE, even TE, odd TM, even TM modes the wave expressions are given. In Section 6 the leaky modes in cladding area of cylindrical fiber is explained. Furthermore for p>n2ko and (3