Seramik (porselen) dişler, kullanılan kompozit yapıştırıcılar ve uygulanan test yöntemleri
Ceramic (pocelain) teeth, used compsite bonding agents and applied test methods
  1. Tez No: 139865
  2. Yazar: SENA GÜNAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IŞIL KERTİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Biyomalzemeler, bilimsel ve teknolojik gelişmeler sonucu tıp alanında çok önem kazanmıştır. Tıp alanında dört ana malzeme türü olan polimerler, metaller, seramikler ve kompozitler biyomalzeme olarak kullamlmaktadır. Diş hekimliğinde porselen malzeme genellikle üç çeşit alanda kullanılır. Bunlar suni dişlerin imalatı, seramik - metal uygulamaları ve porselen restorasyonlarıdır. Diş hekimliğinde kulamlan kompozit reçineler üç ayrı fazdan oluşur. Bunlar organik polimer matris faz, inorganik faz ve arafazdır. Kompozit yapıştırıcıların organik polimer fazım oluşturan genellikle BIS-GMA (bisfenil-A glisidil dimetakrilat) veya diğer metakrilatların türevleridir. Diş hekimliğinde kullanılan malzemelerin fiziksel, mekanik, kimyasal ve biyolojik özelliklerini bilmek gerekir. Bu amaçla çeşitli deneysel çalışmalar yapılmaktadır. Dental malzemeler incelenirken çekme dayanımı ve elastiklik modülü, kayma dayanımı, yüzey morfolojisi ve pürüzlülüğü, mikroyapı ile kimyasal yapıyı kapsayan deneysel çalışmalar yürütülmektedir. Bu araştırmalardan bazıları tez kapsamında incelenmiş ve örnek bir deneysel çalışma yapılmıştır. Anahtar Kelimeler : Biyomalzemeler, kompozit reçine, BIS-GMA, porselen restorasyonları, dental malzemeler. xı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Biomaterials, as a result of improvements in science and technology, have been very important in medical applications. The four main materials used in the production of biomaterials are metals and alloys, ceramics, polymers and composites in medical science. Dental porcelain is used in three different fields. These are the production of artificial teeth, the ceramic - metal restorations and the porcelain restorations. Dental composite resins are composed of three phases : the organic polymer phase, the organic phase and the bonding phase. The composite bonding agents are made of BIS-GMA and the other methacrylate derivatives. The properties of dental materials have to be known. These are mechanical, physical, chemical and biological properties. For this reason, different experimental studies are being held on. Experiments on the tension bond strength, the texture and roughness of the surface, microstructure and the chemical structure are included in these experimental studies. Some of tiie studies were examined in this thesis and an experiment according to these studies was done as an example. Keywords : Biomaterials, composite resin, BIS-GMA, porcelain restorations, dental materials. xn