Farklı yüzey işlemlerinin üstyapı kompozit rezinlerin CAD/CAM alt yapılarına bağlanma dayanımına ve mikrosızıntısına etkisinin incelenmesi
The effect of different surface treatements of CAD/CAM sub-structures on bond strength and mikroleakage of veneering composite resins
- Tez No: 408235
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH SARI, DOÇ. DR. SEÇİL NEMLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Metal destekli seramik restorasyonlar, sabit protez uygulamalarında uzun dönem başarıları ve dayanıklı olmaları nedeniyle sıklıkla tercih edilmişlerdir. Fakat bu restorasyonlarda kullanılan seramiklerin sert yapısı ve kırılganlığı bunlara alternatif olabilecek,doğal dişler gibi aşınabilen ve ağızda tamiri kolay olan alternatif restorasyonların araştırılmasına neden olmuştur. Bu çalışmanın amacı farklı içeriklerde Lava Ultimate ve Vita Enamic rezin-nanoseramik CAD/CAM blokların farklı yüzey işlemleri sonrası hibrit kompozit ile bağlantısının ve mikrosızıntısının değerlendirilmesidir. Bu çalışmada her CAD/CAM bloğu için örnekler; kontrol, 50 μm ile kumlama, femtosaniye lazer ve femtosaniye laser ile kumlama kombine uygulaması yapılmak üzere 4 alt gruba ayrılmıştır. Farklı yüzey işlemi uygulanmış bloklara Filtek Z 250 hibrit kompozit single bond self adeziv ile uygulandı. Kompozit uygulanan CAD/CAM bloklardan 1x1 mm. boyutlarında 8 mm. uzunluğunda mikrobar örnekler her grupta 20 adet olacak şekilde hazırlandı (n=20). Her gruba uygulanan 1000 termal döngü sonrası örneklerin mikro-gerilim bağlanma dayanımı (MGD) ve mikrosızıntıları değerlendirilmiştir. Her bir grup için yeni örnekler hazırlanarak mikrosızıntı ölçümü ve SEM analizleri yapılmıştır. MGD verilerinin istatistiksel analizi için iki yönlü varyans analizi (ANOVA), grupların çoklu karşılaştırılmaları için Tukey LSD testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
As an alternative to restorations made by conventional methods veneer material that can provide stable bond and aesthetic is currently under investigation.The aim of this study was to evaluate the effect of surface treatments on the mikroleakage and mikrotensile bond strength (μTBS) of hybrid composite to Lava Ultimate and Vita Enamic resin-nanoceramic CAD/CAM blocks. In this in-vitro study for each CAD/CAM block, samples were divided into different surface treatment groups as follows: control, 50 μm Al2O3 airborne-particle, femtosecond laser and femtosecond laser & 50 μm Al2O3 airborne-particle.One additional samples were prepared for each surface treatment for mikroleakage test and - SEM analysis. Filtek Z250 hybrid composite was adhered ontoCAD/CAM blocks after application of universal single bond adhesive.1x1 mm sized and 8 mm. lengthmicrobar specimens were prepared.Mikrotensile bond strength (μTBS) and mikroleakage of each sample was eveluated after1000 thermal aging cycle. New specimenswere prepared for SEM analysis. Bond strengths were analyzed through two-way ANOVA test.Tukey LSD test was used for multiple comparisons of the groups. Two-way ANOVA showed statistically significant difference amongst the block and surface treatment methods (p 0.05). For all groups, the control group showed the lowest bond strength values and the difference was statistically different (p 0.05). The SEM images were supported the MBSdata. Dyepenetrationmethod usedto accessmicroleakage revealed that there is no microleakage occurred in any of tested groups. As a result of this study it is recommended that using Femtosecond laser + sandblasting as a surface treatment which is redounds the μTBS.