Rulmanlı yataklarda hertz basınçlarının performans üzerine etkileri
The Effect of the hertz pressures upon the performance og the rolling element bearings
- Tez No: 139931
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Bu tezde rulmanlarda, dişli çarklarda, sürtünme çarklarında ve kam mekanizmalarında önemli bir faktör olan Hertz Basıncı'nın, sabit bilyalı ve silindirik makaralı yataklar üzerindeki etkileri incelenmiştir. Öncelikle Hertz Basıncı'nın, yağ filmi oluşmadan önce, yuvarlanma elemanlarında ve bileziklerde meydana getirdiği elastik deformasyonlar araştırılmıştır. Daha sonra yağ filmi oluşumu da dikkate alınarak Reynolds Denklemi ile Hertz Deformasyon Denklemi birlikte incelenmiş ve ömrü önemli ölçüde etkileyen ve çıkış bölgesi yakınında meydana gelen basınçtaki ani artış noktasının değeri ve konumu üzerindeki yükün, hızın ve malzemenin etkileri tartışılmıştır..$£. *£&
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The effect of the Hert Pressures Upon the Performance of the Rolling Element Bearings In this thesis the Hertz Pressure, which is one of the important factors for the rolling element bearings, gears, friction gears and cam mechanisms, was examined especially for the ball bearings and roller bearings. At the first stage the elastic deformations over the rolling elements and rings, which were caused by only Hertz Pressure before the formation of the oil film, were searched. Then the formation of the oil film took in notice and the Reynolds and the Hertz Equations examined together. By doing that the load, the speed and the material effects over the pressure spike, which is formed near to the outlet region of the contact and which has a great effect over the life of the rolling element bearings by its magnitude and its location, were researched. Key words : Ball bearings, roller bearings, Hertz Deformation Equation, Reynolds Equation, elastohydrodynamic.