Bilgisayar yardımı ile dişli kutusu elemanları tasarımı
Computer aided design of gear train elements
- Tez No: 7339
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KÜRŞAD DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
BİLGİSAYAR YARDIMI İLE DIŞLI KUTUSU ELEMANLARI TASARIMI (Yüksek Lisans Tezi) Kerim ÇETİNKAYA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1989 OZ Bu çalışmada silindirik düz dişli çiftinden oluşan tek kademeli bir dişli kutusu elemanlarının bilgisayar yardımı ile tasarımı yapılmıştır. GWBASIG" programlama dilinde hazırlanan programın birinci kısmında dişli tasarımının bilgisayara simülasyonu yapılmış, sonuçların ekranda görüntülenmesi sağlanmıştır. Programın ikinci kısmında ise mil tasarımı ve rulmanlı yatak seçimi yapılmış, dişli kutusu montaj resminin standart ölçekli olarak ekranda görünmesi ve gerektiğinde printer yardımı ile kağıda alınması sağlanmıştır. Yapılan uygulamada ele alınan dişli kutusunun, bilgisayar yardımı ile tasarım ve klasik metod ile tasarım sonuçları aynı bulunmuştur. Program her çeşit güç ve hızda tasarım yapacak şekilde hazırlanmış ve kısa bir süre içinde çeşitli optimum tasarımların yapılabileceği sonucuna varılmıştır. II
Özet (Çeviri)
COMPUTER AIDED DESIGN OF GEAR TRAIN ELEMENTS (M.Sc. Thesis) Kerim ÇETİNKAYA GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 1989 ABSTRACT In this study a gear train elements design containing cylindirical single step spur gear pairs is made by computer. In the first section of the program, prepared in GWBASIC language, the simulation of gear design is made and the result is drawn on the screen. In the second section of the program, the shaft design and the selection of ball bearing are made and the gear train assembly design is drawn on the screen at a standart scale and is taken on a paper by the printer if necessary. On the application of gear train elements of the computer aided design and the classical method design are found similar to each other. Program is prepared for a design at every power and velocity values and it is concluded that various optimum designs can be made in a short time. Ill