Tek çift kademeli absorbsiyonlu ısı yükselticileri
Single and two stage absorption heat transformers
- Tez No: 139933
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAMİ HORUZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2003
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Uludağ Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET Günümüzde enerji fiyatları yüksek ve mevcut enerji kaynakları sınırlı olduğundan enerjinin geri kazanımı büyük önem kazanmıştır. Enerjinin geri kazanımı ile ilgili uygulamalardan biriside Absorbsiyonlu Isı Yükselticileridir. Bu sistemlerle 70- 80°C de atık ısı enerjisinden istifade ederek 150°C ye kadar proses buharı elde edilebilmektedir. Bunu mevcut herhangi bir ısı değiştiricisiyle gerçekleştirmek mümkün değildir. Bu çalışmada tek ve çift kademeli absorbsiyonlu ısı yükselticileri tamtılmış ve LiBr-Su akışkan çiftiyle çalışan tek ve çift kademeli absorbsiyonlu ısı yükseltici sistemleri simüle edilmiştir. Yapılan bilgisayar programı ile parametrelerin değişimi incelenmiş ve değişimler şekiller üzerinde gösterilmiştir. Anahtar Kelimeler : Absorbsiyonlu Isı Yükselticileri, LiBr-Su, Simülasyon, Absorbsiyon, Tek ve çift kademeli
Özet (Çeviri)
SINGLE AND TWO STAGE ABSORPTION HEAT TRANSFORMERS ABSTRACT Nowadays due to fact that higher energy price and avaliable energy source are limited, energy conservation is an important concept. One of the applications off energy conservation is absorption heat transformers. It is possible to increase the temperature up to 150°C using waste heat energy 70 - 80°C. This can't be realised by an avaliable heat exchanger. In this study single and two stage absorption heat transformers are introduced and single and two stage absorbtion heat transformers system, using lithium bromide solution, is simulated. Variations of parameters are investiged with the computer program and the resulting variations are shown in figures. Keywords : Absorption heat transformer, LiBr - H2O, Simulation, Absorption, Single and two stage