Sürekli döküm merdanelerinin dayanımmının artırılması
Increasing the wear resistance of continuous casting rolls
- Tez No: 139970
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FÜSUN MÜFTÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SÜREKLİ DOKUM MERDANELERİNİN AŞINMA DAYANIMININ ARTIRILMASI Serkan KESKİ Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Danışmanı : Yrd.Doç.Dr. Füsun MÜFTÜOĞLU Eylül 2003, 134 sayfa Bu tez çalışmasında, çeşitli çap ve boydaki sürekli döküm merdane yüzeylerinin, sert dolgu malzemesi değiştirilerek aşınma dayanımı incelenmiştir. Aşınma dayanımı ölçümü için iki yöntem kullanılmıştır. 1. yöntemde mevcut ve deneme olarak iki farklı sert dolgu teli ile kaynatılmış merdaneler aynı ekipman üzerine bağlanmıştır. 2. yöntemde, yalnızca deneme olarak kullanılan sert dolgu teli ile kaynatılmış merdanelerin tümü ekipman üzerine bağlanmıştır. Çalışma süresi sonunda aşınmaları karşılaştırılmıştır. Ekipman, merdane ara mesafe ölçüsü müsaade edilen tolerans dışına çıkıncaya kadar çalıştırılmış ve döküm sayısı tespit edilmiştir. Mevcut durum, 1. yöntem ve 2. yöntemle elde edilen ortalama döküm sayıları karşılaştırılmıştır. ıııÖZET (devam ediyor) Bu denemelerden sonra, farklı iki tozaltı sert dolgu kaynak teli için verimlilik ve maliyet karşılaştırması yapılarak, tasarruf miktarı hesaplanmıştır. 1. yöntemle 377,83 $ ve 2. yöntemle 231 1,65 $ tasarruf edilmiştir. Anahtar Sözcükler : Sürekli döküm merdaneleri, tozaltı kaynağı, aşınma dayanımı Bilim Kodu : 625.02.05 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.Sc. Thesis INCREASING THE WEAR RESISTANCE OF CONTINIOUS CASTING ROLLS Serkan KESKİ Zonguldak Karaelmas University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mechanical Engineering Thesis Advisor : Assist.Prof.Dr. Füsun MÜFTÜO?LU September 2003, 134 pages. In this thesis work, continious casting rolls which varies in diameter and length have been welded with different hardfacing materials and the wear resistance of welded rolls have been investigated. Two methods have been employed for measuring the wear resistance. In the first method, continious casting rolls have been mounted to same equipment which welded with two different hardfacing wires as conventional and experimental. In the second method, the whole rolls on the equipment have been welded with only the experimental hardfacing wires. After working period, their wear conditions have been compared. The equipment worked until the distance between the rollsABSTRACT (continue) exceeded the acceptable tolerance, then total casting amounts have been determined. Average casting amounts of conventional, the first method and the second method have been compared. After these experiments, the amount of saving have been calculated with comparing efficiency and cost of two different submerged hardfacing wires. 377,83 $ with the first method and 2311,65 $ with the second method have been saved. Key Words : Continious casting rolls, submerged arc welding, wear resistance. Science Code : 625.02.05 VI