Akıllı sağlık cüzdanı ile sağlık yönetimi
Health care management system with smart health purse
  1. Tez No: 140033
  2. Yazar: MARİYE UMAY KURUOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM SOĞUKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
.' IV ÖZET Günümüzde akıllı kart kullanımı büyük ölçüde artma göstermiştir. Bunun en önemli sebeplerinden biri akıllı kartların ucuz, pratik ve daha fazla bilgi saklama kapasitisine sahip olmasıdır. Gelişmiş ülkelerde özellikle tıp sektörü akıllı kart üzerinden işlem yapmaya planlanmaktadır. Bazı ülkelerde örneğin Kanada' da test çalışmalarına başlanmıştır. Ülkemizdeki hastanelerde ise hastanın hastalık ve kimlik kayıttan, hala dosyalar halinde saklanmakta; hasta, muayene tetkik veya tedavi için daha önce gittiği hastaneden farklı bir hastaneye başvurduğunda^ en iyi ihtimalle önceki hastaneden hastalık kayıtlan istenmektedir. Kötü ihtimalle, bütün tektikler tekrardan yapılıyor. Daha da kötüsü alerji gibi bazı önemli özellikler üzerinde durulmuyor, tekrar kontrol edilmiyor. Öte yandan bu sağlık işlemlerini yaparken ödemelerde de kolaylık istenmektedir, hastanın yanında her zaman nakit parası bulunmuyor ya da taşımak istemiyor, bu durum karşısında teknoloji paranın elektronik ortamda taşındığı elektronik cüzdanlan geliştirmiştir. Ülkemizde sağlık sektörüne hem akıllı kartı hem de elektronik cüzdanı uygulamayı amaçlanmaktadır. Yalnız hastalar için aynı zamanda 'Akıllı Sağlık Kartı' ve 'Elektronik Cüzdanı' taşımak, hem de işlem yapan sağlık personelleri(sağlık memurlan, doktorlar, eczacılar... ) için her iki kartta da işlem yapmak zor olacağı için bu iki kartın tek kartta birleştirilmesi düşünülmüş ve önerilmiştir. Hasta kayıtlarının güvenli ve kolay bir şekilde birçok yere taşınması, sağlık personeline hastanın geçmiş hastalıklan, kan grubu, alerjileri ve hatta yakın akrabalık bilgileri gibi kritik sağlık bilgilerinin hızlı bir şekilde sunulması ödeme kolaylığının sağlanması, tek kartla iki işlemin aynı anda yapılabilir olması bahsedilen problemlerin aşılmasında büyük yol katettirecektir. Bu araştırmada, hasta kayıtlarına verimli, hızlı, doğru ve güvenli bir şekilde ulaşmak için Akıllı Kart teknolojisi en uygun çözüm olarak önerilmiş ve bir de buna elektronik cüzdan eklenmiş sistem sağlık sektöründe hem akıllı kart hem de elektronik cüzdan işlevini yapan“Akıllı Sağlık Cüzdanı”olarak isimlendirilmiştir. Bu Sağlık Cüzdanında hastanın acil bilgileri (allerji, kantipi vb.), kullandığı ilaçlar, geçirdiği önemli hastalıklar saklanmakta, ayrıntılı bilgileri almak için duruma göre hastene sunumcusu veya merkez sunumcu ile iletişim kurulmaktadır. Akıllı kartlann kolayca taşımlabilir özelliği sayesinde kimlik ve sağlık bilgileri güvenli bir şekildetutulur. Hastane veritabanındaki görüntü ve ses kayıtlan gibi bilgiler eklenerek hastanın problemlerine hızlı teşhis konulabilir. Bu Akıllı Sağlık Cüzdanı ile merkezi bir yönetim sistemi kurulmuş Sağlık Sistemi yönetimi tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Nowadays the usage of smart cards are increased. One of the most important reasons for this is that smart cards are cheap, easy to use and have more data storage capacity. In developing countries especially the health sector are being planned to operate on smart cards. Some places for example Canada began to make these test operations. On the other hand in our countries' hospitals the patients medical and identical records are still being kept in paper based files and when the patient goes to another hospital, different from the hospital he or she goes everytime, in the best case the medical records from the previous hospital are wanted from the patient or the patient has to remake all the operations. Moreover some of very important illnesses like allergies can be forgotten or not considered. Or they have to be recontrolled but not controlled. So this problem causes health, time and work loss furthermore it can cause people to die. Carrying patients“ records to other places securely, providing the critic information of patient such as patient's previous illnesses, blood type, allergies and close relative relationships to health professionals quickly will make problems easy to be solved. On the other hand while doing these health operations easy payment is also wanted, and patient has not always net money with him or does not want to carry with him. To solve this problem the technology developed electronic purses. Adaptation of electronic purse to health sector is being planned by many countries. We are also planning to adaptate both smart card and electronic purse to our health sector. But doing operation on two cards make life difficult for not only patients but also health professionals (doctors, pharmatics, health memurları...), so these two cards (Smart Health Card and Electronic Purse) are made together and called as 'Smart Health Purse'. By this way patients”health records can be carried securely, the critic informations such as blood type, allergies etc, can be elarned easiy and quickly by health professionals and the two operations are made by one card. In our research smart card technology is proposed the most suitable solution to access patients" records in efficient, quick, correct and secure way. The proposed system is called as 'Smart Health Purse'. In this smart card patient's emergent data such as allergies, blood type etc., previous illnesses, drugs used are kept and for thevu datail information there must be a communication with main server. Because smart cards can be carried easily, identity and health information are hold securely. By the help of the sound and image data in main database patient's illness can be quickly diagnosed.