Oransız yapılı TlInS2 ve TIGaSe2 ferroelektrik kristalerinde termik hafıza etkileri ve zamanla durulma olayları
Time relaxation and memory effect in TlInS2 ve TIGaSe2 incommensurate ferroelectric crystals
- Tez No: 140037
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAİK MİKAİLOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
IV f ÖZET TlInS2 ve TlGaSe2 kristallerinde farklı özelliklere sahip bir çok faz geçişinin mevcut olduğu bilinmektedir. Bu kristallerde faz geçişlerinin ardışıklığı, oransız faza sahip olan klasik ferroelektriklerden farklıdır. Bu farklılıklardan en önemlisi ferroelektrik fazda farklı kutuplaşmalara sahip fazların dümenlerinin bir arada bulunmasıdır. Bu durumda bu kristallerde farklı durulma mekanizmalarının mevcut olması kristalde fiziksel özelliklerin kararsızlığım meydana getirmektedir. Oransız fazlar, içinde bir çok bilinmezi bir arada bulundurduğu için halen çok ilgi çekicidir. Kristal yapının belli olmaması ve oransız fazdaki kristallerin hiçbir simetri grubuna dahil edilemeyişi bu bilinmezlerden sadece ikisidir. Bu çalışma oransız yapı dinamiğinin daha anlaşılabilir olması için gerekli olan zamanla durulma ve termal histerezis incelemelerini kapsamaktadır
Özet (Çeviri)
V SUMMARY '\ '?“: ' ;|. : \. ? ; '4 : ' It is generally known that there are so many phase transitions whicfr-have ”“”different peculiarities in TlInS2 and TlGaSe2 crystals. The succession of phase transitions in these crystals, exhibits different properties from classic ferroelectrics which have incommensurate phase. The most important of this different properties is the coexistence of domains of phases with different polarisation in the ferroelectric state. In these crystals the instability of physical properties is revealed by the existence of different relaxation mechanisms. Dynamic properties of crystals in the region of incommensurate ferroelectric phase transitions are still being interested since there is a lot of unknown. Given as two examples, crystal structure is undefinite and this crystals are not included in any group of crystal symmetry. To make peculiarities and especially the dynamics of incommensurate phase understandable, this study contains the analysis of time depended relaxation and thermal hysteresis.