Z-Scan tekniği ile malzemelerin nonlineer optiksel özelliklerinin belirlenmesi
Determining the nonlinear optical characters of the samples with Z-Scan technique
- Tez No: 140046
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT ÖZDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
IV ÖZET Son yıllarda, optik teknolojinin önemi ve lazer teknolojisinin gelişimi nonlineer optik araştırmaların artmasına sebep olmuştur. Bu kavramın giderek daha fazla anlaşılmasına paralel olarak nonlineer optik malzemelerde çeşitlilik ve gelişim süratle devam etmektedir. Dolayısıyla malzemelerin nonlineer optik karakterizasyonu ve bu karakterizasyon için kulİanılan teknikler günümüzde önemli bir araştırma konusu haline gelmiştir. Bu tez, nonlineer optik malzemelerin karakterizasyon tekniklerinden biri olan Z-Scan tekniği üzerine bir ön çalışma niteliğindedir. Deney düzeneği kurulup, teorik similasyoııu yapılarak, CS2 (karbon disülfür) ile kalibre edilmeye çalışılmıştır. Bu tekniğin yarı-iletken polimerlerden birçok sıvı kristal numuneye kadar malzemelerin karakteristiklerinin belirlenmesinde çok doyurucu bilgiler verdiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY - In recent years, the importance of the optic technology and the development of the laser technology leads to optical researches to increase. In parallel to much more understanding to this concept, the variety and the development in optical materials, go on faster and faster. Consequently, to make nonlinear optical characterization of the materials and to improve new techniques used for this purpose have been a cruical reseach field. This thesis is a kind of prestudy to Z-Scan which is a well tecnique to characterize those optical materials. CS2 (carbon disulfure) was tired to calibre by setting up the experimental procedure and doing theoretical simulations. It was shown that this tecnique gives satisfactory knowledges to identify the features of the materials ranging from semiconductor polymers to many liquid crystals.