Bor katkılandırılmış InSe yarıiletken kristallerinin doğrusal ve doğrusal olmayan optik özelliklerinin araştırılması
Investigation of linear and nonlinear optical properties of boron doped InSe semiconductor crystals
- Tez No: 858839
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KARATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışmada Bridgman-Stockbarger yöntemi ile büyütülmüş, katkısız ve farklı oranlarda Bor atomu katkılı InSe yarıiletken kristallerinin doğrusal ve doğrusal olmayan optik özellikleri araştırılarak yakın kızılötesi bölgede optik sınırlayıcı olarak kullanılabilirlikleri ortaya konmuştur. İlk başta külçe olan bu kristaller bölümümüzde bulunan optik malzemeler araştırma laboratuvarında çalışılabilecek kalınlıklara getirilmiştir. Bu kristallere ilk olarak UV-VIS spektrofotometresi ile doğrusal soğurma ölçümleri yapılarak bant aralığı değerleri belirlenmiştir. Sonrasında açık yarık Z-tarama tekniği kullanılarak femtosaniye lazer sistemi ile iki foton soğurma özellikleri 1200 nm dalga boyunda araştırılmıştır. Z-tarama deneylerinden elde edilen sonuçlar uygun teorik hesaplamalar kullanılarak fit edilmiş ve iki foton soğurma katsayıları elde edilmiştir. Tezde çalışılan yarıiletken malzemelerin dar enerji bant aralığına sahip olması nedeniyle doğrusal olmayan optik özellikleri, özellikle yakın kızılötesi bölgesinde iki foton soğurma göstermeleri optik sınırlama ve optik anahtarlama gibi güncel uygulama alanları için tezin önemini arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the linear and non-linear optical properties of undoped and Boron atom (B) doped InSe semiconductor crystals grown with the Bridgman-Stockbarger method at different rates were investigated and their usability as optical limiters in the near infrared region was demonstrated. These crystals, which were initially ingots, were brought to thicknesses that can be used in the optical materials research laboratory in our department. First, linear absorption measurements were made on these crystals with a UV-VIS spectrometer and band gap values were determined. Afterwards, two-photon absorption properties were investigated with a femtosecond laser system at a wavelength of 1200 nm using the Z-scan technique. The results obtained from Z-scan experiments were fitted using appropriate theoretical calculations and two-photon absorption coefficients were obtained. Since the semiconductor materials studied in the thesis have a narrow energy band gap, they exhibit non-linear optical properties, especially two-photon cooling in the near region, which is enhanced for current application areas such as optical confinement and optical switching.