3 Kasım 2002 genel seçimlerinin genel propaganda sürecinde ulusal medyaya yansıyan söylemlerin halkla ilişkiler açısından değerlendirilmesi
- Tez No: 140081
 - Danışmanlar: PROF. DR. M. NACİ BOSTANCI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Public Relations, Political Science
 - Yıl: 2003
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 137
Özet
126 ÖZET Çalışmamızın konusu, 3 Kasım 2002 Genel Seçimleri'nin propaganda sürecinde, ulusal medyaya yansıyan siyasi söylemlerin, halkla ilişkiler kriterleri açısından değerlendirilmesidir. Söz konusu siyasal partilerin söylemlerinin, halkla ilişkiler kriterleri açısından ne derece olumlu yada olumsuz olduğu incelenmektedir. Çalışmamızın amacını gerçekleştirebilmek için, Cumhuriyet, Yeni Şafak ve Hürriyet gazetelerinin 03.09-03.11.2002 tarihleri arasındaki sayılarındaki, AKP, CHP, DYP, MHP, GP, DEHAP ve ANAP ile ilgili haberlerden yararlanılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, halkla ilişkilerin değişik tanımları, tarihçesi, amacı, benzer disiplinlerden farkı gibi konular ele alınmış ve bu konularla ilgili genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, siyaset ve kamuoyu kavramları üzerinde durularak; siyasal ikna, siyasal imaj ve imajın nitelikleri, etkileme gibi unsurlar hakkında genel bilgiler verilerek; siyaset ve halkla ilişkiler arasındaki ilişki üzerinde durulmuştur. Üçüncü ve son bölümde, siyasal partilerin söylemleri, gazetelerde yer alan haberler ışığında halkla ilişkiler kriterleri açısından yeterli olup olmadıkları bakımından sorgulanmaktadır. Değerlendirme ve sonuç bölümünde ise, elde edilen bilgiler doğrultusunda, siyasal partilerin, halkla ilişkiler faaliyetleri bakımından başarılı olup olmadıkları sorgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
127 ABSTRACT The subject of our study is, realizing the 3rd November 2002 General Elections, around Public Relations criterion. This realization is about the process of propaganda and policy speech which was reflected to national media. The examine is about the speeches, which one for saying negative or positive around Public Relations criterion. For this aim, we searched the newspapers Cumhuriyet, Yeni Şafak and Hürriyet between the dates on 3rd Septmeber-3rd November about the news of AKP, CHP, DYP, MHP, GP, DEHAP and ANAP. At the first part of our study, different meanings of Public Relations, the purpose and the history of Public Relations, were investigated and same general informations about this were given. At the second part of study, the meanings of the policy and public were examined. And the important subject in this part is, political image and properties. So that, we can understand the relations between policy and Public Relations, with the giving this informations. At the third and the last part of the study examined, the speeches of political parties around, Public Relations criterion which sufficient or insufficient. At the part of evaluation and result of our study, were examinated, sufficient or insufficient of political party around, theese informations. VA