İnşaat sektöründe verimlilik modeli (5 m), proje planlama sistemi, ve internet aracılığıyla denetim ve bilgi destek sistemi
  1. Tez No: 140101
  2. Yazar: YOUSİF M. SHİHAB ALJİBOURİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK SOYUER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Günümüzde, proje planlamasında verimlilik en önemli faktördür. Bu çalışmada; proje maliyetinin düşmesinin yanı sıra bilimsel olarak hem kardan hem de kaliteden taviz vermeden projenin nasıl yapılacağı anlatılmıştır. Son yıllarda tüm gelişmekte olan ülkeler, hızlı kalkınma gereği nedeniyle bir taraftan yeni projeleri uygulama alanına koyarlarken diğer taraftan da planlamaya daha fazla önem vermeye başlamışlardır. Projenin gerçekleştirilmesi sırasında etkin bir denetim olması ve bu denetimin sağlanması için iyi bir bilgi akış sistemi ile birlikte, denetimi gelişmiş bilişim sistemlerinden biri olan internet yoluyla en uygun metodun seçimi yapılmıştır. Birinci bölümde.verimlilik teknik açıdan işletmelerde ele alınmıştır. Verimliliğin 5M faktörüyle ilişkisinden ve 5M faktörünün verimliliğe getirdiği avantajlardan bahsedilmiştir. 5M faktörünün içeriğini; metot, para, makine, malzeme ve işgücü oluşturmaktadır. Bu faktörlerin her biri verimliliğin belirlenmesinde önemli bir rol almaktadır. İhale sisteminde 5M faktörünün verimliliğe etkileri yanında puanlama sistemi de gözden geçirilerek verimliliğe katkısı ele alınmıştır.inşaat sektöründe faaliyetlerin zamanında bitirilmesi ve iş denetiminin önemi de vurgulanmıştır. Bu çalışmada; özel sektörün, özellikle inşaat işleri ile uğraşan küçük ve orta büyüklükteki firmaların durumları incelenmiştir. Teknik personel ve ekipmanın şirket verimliliğine etkisi de ele alınmıştır. Ayrıca ihale sisteminde uygun bir teklifin nasıl hazırlandığı ile ilgili bir örnek verilmiştir. İkinci bölümde, proje ve planlama işlevleri üzerinde durulmuştur. Yaygın proje yöntemlerinden çubuk çizgiler ve serim modelleri anlatılmıştır. Proje faaliyetlerinin tümünü takip edip izlemek her an mümkün değildir. Ancak CPM ve PERT gibi metotlar kullanılarak kritik yol bulunur ve bu yol takip edilirse gecikme olmaksızın faaliyetlerin zamanında bitirilmesi sağlanabilir. Şantiye birkaç farklı yerde olsa bile, bilişim sistemleri vasıtasıyla şantiyeye ait tüm faaliyetleri anında izlemek mümkün olabilmektedir. Bilgi işlem merkezi sayesinde bir Network ağı kurulursa, tüm faaliyetler ve bufaaliyetleri gerçekleştirmek için gerekli olan malzemeleri oluşturan tüm stoklar, her an izlenebilmektedir. Bu çalışmanın amacı, küçük ve orta ölçekli firmalarının Network ağı kurarak inşaat firmalarında karşılaştıkları problemleri minimuma indirgemektir. Böylelikle firmalar, kaliteden taviz vermeden verimliliklerini artırarak karlıklarını maksimuma çıkarabileceklerdir. Bu çalışmada, tüm bu faktörleri sağlayan bir bilgisayar programı hazırlandı. Bu bilgisayar programının kullanımı detaylıca anlatılarak şekillerle gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this work is to give some information about 'IMPROVING WORK EFFICIENCY' in the civil engineering field especially in the projects management. The work's efficiency will positively reflect on the out going of the project.in order to gain the results that we are looking for we must consider many important and effective points: As a result of the dramatic changing of the world in the technological field, and the informational field we have to take care about these points in our working... Invitation system for tenders, as we know there are many projects on the field also many companies can run out the work so we must make the right choice for the company to obtain the considerable results of the project. The Project planning method, we must have an effective project management that can take all the work to success in a modern technical way and in it is time. As a result of technical development, the use of package software is under going in the managing of the project and the use of internet, intranet is also under going to get the exact information in a fast way and this will reflect on our project managing decision. ^*\