Ortaöğretim öğretmenlerinin küresel, ulusal ve yerel çevre sorunları hakkındaki görüşleri (Sakarya ili örneği)
High school teacher's opinion about global, national and local environmental matters (case of Sakarya)
  1. Tez No: 159390
  2. Yazar: GÜLAY KARADAYI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KAZIM YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET İnsanlarım çevreye karşı tutum ve düşüncesinden kaynaklanan sorunların boyutu evrenseldir ve ilgi içeriği çok yönlüdür. Çevrenin insanla olan ilişkileri açısından çevre sorunlarının çözümünde çevre eğitimi etkili bir konuma gelmiştir. Bu araştırma, lise öğretmenlerinin çevreye ilişkin bilgileri, bilgi kaynakları, düşünce ve yargılan, duyarlıkları; küresel, ulusal ve yerel çevre sorunlarının ortaya çıkış nedenlerine, çevre kirlenmesinin önlenmesine, çevrenin korunması ve bunun engellerine, çevre eğitimine ve çevreye ilişkin etkinlikleri ile çevre sorunlarının çözümüne ilişkin önerilerini incelemeye çalışmıştır. Çalışmada Sakarya ili merkezindeki liselerde görev yapan öğretmenlere bir anket uygulanmıştır. Beş bölümden oluşan ankette, dünyadaki, Türkiye'deki ve Sakarya' daki çevre sorunları ve çevre eğitimi hakkındaki görüşleri değerlendirilmiştir. Anket sorularına verilen cevaplar değerlendirilmiş, yüzde ve frekansları hesaplanarak elde edilen veriler yorumlanmıştır. Öğretmenlerin çevre sorunları ve çevre eğitimi hakkındaki görüşlerinin genel olarak mesleki hizmet süresi, branş ve cinsiyete göre farklılık göstermediği; büyük ölçüde çevre sorunları ve çevre eğitimi konusunda olumlu duyarlılığa sahip oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
II ATTRACT Dimensions of the matters which are deprived from humanbeings behaviours and ideas about environment are universal,, and their contents have several aspects. On the point of view that humanbeings are concerned with the environment; for the solution of environmental issues; environmental education is on an essential positioa This survey, embarks on knowledge of high school teachers related to the environment, their sources of knowledge, their opinions and judgements, their sensitivity; their offers releated to the causes of global» national and local environmental education and activities, and solution of environmental matters. In this survey, a questionnaire has been given to teachers working at high schools in the cenfre of Sakarya, Their opinions on environmental issues in Sakarya, in Turkey and in the world and environmental education have been assessed in five parts. Answers in the questionnaire have been assessed, data have been commented by calculating their percentages and frequencies. It has been determined that, in general, opinions of the teachers do not differ from each other regarding their years of service, branch and sex; moreover tihey have a positive sensivity about environmental matters and environmental education in great respect.