Sermayenin vergilendirilmesinin sermaye akımları üzerindeki etkisi
The effect of capital taxation on capital flows
  1. Tez No: 140109
  2. Yazar: HALE BALSEVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RİFAT ORTAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 409
Özet
Tam sermaye hareketliliği ortamında, sermaye akımlarının sınırlandırılmasında global öneriler önem taşımaktadır. Tobin vergisi sadece global niteliğinden dolayı değil, finansal liberalizasyon reformlarıyla çok daha uyumlu olduğu için ilgi toplamaktadır. Bütün işlemler üzerine düşük bir işlem vergisi uzun dönem yatırımlar üzerinde çok küçük bir etkiye sahipken, kısa dönem işlemler üzerinde büyük bir maliyet yaratır. Finansal kriz zamanlarında bir işlem vegisi spekülasyonu engellemez. Bununla birlikte, Tobin vergisi normal zamanlardaki spekülasyonu caydırır, döviz kuru volatilitesini düşürür ve orta ve uzun dönemde daha istikrarlı sistemlerin oluşmasına katkı yapar. Gerçekte bir Tobin vergisi, global bir uygulama planı olmasa bile her bir ülke için uygulanabilir bir politika aracıdır. Son dönemlerde yaşanan finansal krizlerden sonra gündeme getirilen mali sistemin yapılandırılması önerileri, finansal krizleri önlemede tek başına yeterli değildir. Özel sermaye akımlarının volatilitesinin istikrarlı kılınması gereklidir. Bu ise kısa dönem sermaye girişlerinin vergiler yada zorunlu rezervler gibi piyasa temelli araçlarla kontrolü ile elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
In the world of full capital mobility, it is important to restrict capital flows on the base of its global proposals. The Tobin tax has attracted attention not only for global characteristics but also for being much more compatible with financial liberalization reforms. A modest ad valorem tax on all transaction falls most heavily on short round trips while the impact of the tax on long-term investment should be minimal. A transaction tax will not stop speculation during financial crises. However, Tobin tax would discourage short-term transaction in normal times, reduce exchange rate volatility and contribute more stable system in middle and long term. In fact, a Tobin tax is a plausible measure for any individual country even If there is no global move to such scheme. Financial system restructure proposals, that bring agenda after the financial crisis recently experienced, would not by itself be sufficient to prevent financial crises. It could be argued that the volatility of private capital flows needs to be stabilized, and this can be attained by controlling short- term capital inflows through market-based measures such as taxes or reserve requirements.