Anadolu güzel sanatlar liselerindeki müziksel işitme okuma dersinin öğretmen görüşlerine göre incelenmesi
Examination of musical hearing and reading lesson according to the ideas of teacher at anatolian high school of fine arts
- Tez No: 140114
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİHE ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ANADOLU GÜZEL SANATLAR LİSELERİNDEKİ MÜZİKSEL İŞİTME OKUMA DERSİNİN ÖĞRETMEN GÖRÜŞLERİNE GÖRE İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) EDANAZLIMOĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ankara 2003 ÖZET Bu araştırma, Anadolu Güzel Sanatlar Liselerinde okutulmakta olan: müziksel işitme okuma dersi öğretim programı ve uygulanmasına ilişkin öğretmen görüşlerini tespit ederek, dersin öğretim programı ve uygulanmasmdaki problemlere ilişkin öneriler sunmak amacıyla hazırlanmıştır. Araştırma, betimsel bir araştırma olup,“kaynak tarama”ve“anket uygulama”yöntemleriyle hazırlanmış, anketlerle ulaşılan veriler frekans ve yüzde tablolarına dönüştürülmüştür. Araştırmanın evrenini, Türkiye'deki AGSL'lerde görev yapan MİO dersi öğretmenleri, ömeklemini ise 2003 yılı itibariyle mezun öğrencisi bulunan 20 dersi öğretmenleri oluşturmaktadır. AGSL'ninMİO Araştırma sonucunda, AGSL'lerde MÎO branşında kendisini geliştirmiş öğretmenlere ihtiyaç duyulduğu, okullardaki ders araç gereçlerinin yetersiz olduğu, öğretim programının alan uzmanlarınca geliştirilmesi gerektiği, öğretmenlerin öğretim programı doğrultusunda kullanabilecekleri kaynaklara ihtiyaç duydukları ve okullara başvuracak yetenekli öğrenci sayısının arttırılması ihtiyacında oldukları sonuçlarına ulaşılmış ve varılan sonuçlara ilişkin olarak daha etkili bir MİO dersi öğretimine yönelik öneriler geliştirilmiştir. Anahtar Kelimeler : Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi, Müziksel İşitme ve Okuma Sayfa Adedi : 76 Tez Yöneticisi : Doç. Nezihe ŞENTÜRK
Özet (Çeviri)
EXAMINATION OF MUSICAL HEARING AND READING LESSON ACCORDING TO THE IDEAS OF TEACHER AT ANATOLIAN HIGH SCHOOL OF FINE ARTS (MASTER THESIS) EDA NAZLEVIO?LU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF EDUCATIONAL SCIENCES Ankara 2003 ABSTRACT This research aims to find out the views of music teachers on musical hearing and reading lessons educational programme and its application at Anatolian High School of Fine Arts and to present suggestions related to problems about the lesson programme and its application. This research is a descriptive research and it is prepared by the methods of“searching sources”and“applying questionnaire”. The data was obtained by these questionnaires are turned into tables of frequency and percentage. The scope of the research is the teacher of musical hearing and reading lesson at Anatolian High School of Fine Arts in Turkey and musical hearing and reading lessons teachers of 20 Anatolian High School of Fine Arts, which have graduates by 2003, form the sampling. In conclusion of this research, it is found out that, teachers who have developed themselves in musical hearing and reading branches of Anatolian High School of Fine Arts are needed, teaching materials in schools are insufficient, the educational programme should have been developed by branch teachers, teachers need materials to use paralel to the educational programme and the number of tallented students who will apply to school should have been increased and according to this suggestions of teaching more effective musical hearing and reading lesson were developed. Keywords : Anatolian High School of Fine Arts, Musical Hearing and Reading Number of Pages : 76 Advisor : Doç. Nezihe ŞENTÜRK