İlköğretim fen bilgisi derslerindeki fizik deneylerinin yapılması sırasında karşılaşılan sorunlar (Kırşehir ili örneği)
The Problems encountered during the physics experiments are being done in elementary science education
- Tez No: 140126
- Danışmanlar: PROF.DR. NECATİ YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
ÖZET Diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de eğitimin daha etkili hale getirilmesi için gerek eğitim programlarında gerekse teknolojik donanım sağlanması yolunda, birçok çalışmalar yapılmış ve hala da yapılmaktadır. Özellikle eğitimimizin ilköğretim kademesindeki düzenlemeler diğer eğitim kademelerine temel oluşturduğundan dolayı büyük önem taşımaktadır. Çocukların sistemli düşünmesini sağlamak, araştırma ve inceleme merakını uyandırmak, analiz ve sentez kabiliyetlerini geliştirmek, yaratıcılık gücünü artırmak ilköğretimin temel amaçları arasında yer alır. Bu amaçlar sonucunda Türk toplumu gelişir ve güçlü olur. Toplumumuzun gelişip güçlenmesinde fen bilgisi öğretiminin önemi büyüktür. Etkili bir fen bilgisi öğretimi için yeterli donanım, uygun yöntem ve metotlarla geliştirilmiş programlar uygulamaya konulmuştur. Bu araştırmada uygulamadaki fen bilgisi programının ne derece gerçekleştirildiği tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın problemini“İlköğretim Fen Bilgisi Derslerindeki Fizik Deneylerinin Yapılması Sırasında Karşılaşılan Sorunlar”oluşturmaktadır. Burada amaç fizik deneylerinin ne derece yapıldığının saptanması ve deneylerin yapılması sırasında karşılaşılan sorunların tespit edilmesidir. Bu araştırma 2002-2003 Eğitim Öğretim yılında Kırşehir ili merkez ilköğretim okullarında fen bilgisi derslerini yürüten 44 öğretmen ve bu okullarda okuyan 337 öğrencinin görüşleri ışığı altmda gerçekleştirilmiştir. Veri toplama araçları ile elde edilen veriler amaçlara uygun olarak frekans (f), yüzde (%), aritmetik ortalama (X) ve Chi-Square Testi (X2) kullanılarak analiz edilmiştir. Analizler SPSS (Sitatistical Packel for Social Sciences) programı kullanılarak yorumlanmıştır.II Bu araştırmada öğretmenlerin ve öğrencilerin fen bilgisi dersinde en fazla fizik konuları ile ilgili deneyleri yaptıkları tespit edilmiş, fizik deneylerinin yarışma yakın kısmının ise yapılamadığı görülmüştür. Ders süresinin yetersiz olmasının fizik deneylerinin yapılması sırasında en önemli sorunu oluşturduğu belirlenmiştir. Bunun yam sıra laboratuarların fiziki yetersizliğinin, deney araç-gereçlerinin eksik, sınırlı veya bozuk olmasının da çok önemli sorunlar oluşturduğu tespit edilmiştir. Bu sorunlardan dolayı fizik deneylerinde gösteri yönteminin sık kullanıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In Turkey, as in the other countries a lot of studies were done and are stil being done in both education curriculum and providing tecnological equipments in order to make the education more efficient. Especially as the arrangements in our elementary education is the main level of all other education levels, it has a great importance. To make a students think systematically, to awake their research and exemine wonder, to improve their analysis and synthesis ability, to increase their creativity are among the main aims of education. After these aims are achieved, Turkish society will grow and be more powerfull. To do this, science education is important. For an effective science education; curricula which are developed with enough equipment, suitable strategies and methods have been carried out. In this research, it has been tried to establish how science curriculum is applied. Research's subject is“The Problems Encountered During The Physics Experiments Are Being Done In Elementary Science Education”. The aims is to ascertain in which level physics experiment are done and to establish the problems that occur during the experiments. This research has been done by taking the opinions of 44 teachers and 337 students of science lessons in the elemantary schools in the centre of Kırşehir province during 2002-2003 Education year. The datas obtained by data collecting tools have been analysed by using frequence (f), percent (%), mean (X) and Chi-Square Test (X2), suitable for the aims. The analysis are interpreted using SPSS program. (Statistical Packel for Social Sciences).IV In the research, it has been examined that teachers and students do most experiments related to physics subjects in science lessons. But it has also been observed that nearly half of these physics experiments have not been able to done. It has been observed that the duration of lesson being less the most important problem of the physics experiments. Furthermore insufficience of the physical appearance of the labs, less, limited and broken experimental materials have been observed as very important problems. Because of these problems, it has been seen that demonstrative method is often used in science lessons.