İlköğretim birinci ve ikinci kademe öğrencilerinin yazım hataları ve öğretmen görüşleri
First and second part primary school student's writing errors and opinions of teachers
- Tez No: 140128
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYATİ AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmada, ilköğretim birinci ve ikinci kademe öğrencilerinde rastlanan yazım hataları ve bu konu ile ilgili öğretmenlerin görüşleri değerlendirilmiştir. Yazım hataları ile ilgili literatür taraması yapılmıştır. Konuyla ilgili öğretmen görüşlerinin alınması için anket yöntemine başvurulmuş ve öğrencilere yaptırılan dikte çalışmaları toplanmış ve oluşturulan 21 adet yazım hatası kriterine göre değerlendirilmiştir. Anket ve dikte uygulaması ilköğretim okullarına yönelik olarak yapılmıştır. Araştırmanın bulguları şöyle özetlenebilir: 1- İlköğretim okullarındaki öğretmenler sımflanndaki öğrencilerin yazı hatalarının görme, işitme ve öğrenim bozuklukları gibi nedenlerden kaynaklandığının farkında olmakla beraber, yazım hataları hakkında çok fazla bilgi sahibi değildirler. 2- Öğretmenler, sımflanndaki öğrencileriyle birebir çalışamadıklarım belirtip, öğrencilerin yazma ve defter düzeni ile ilgili sorunları olduktan konusunda birleşmektedirler. 3- Yazı öğretimi konusunda yazı programının yetersiz olduğunu, yazma bozukluklan ile ilgili seminer veya kurs verilmesi gerektiğini düşünmektedirler. 4- Birinci ve ikinci kademe öğretmenleri yazım hatalarının üst sınıflara taşınmasının nedenlerini yazı öğretimi konusunda acele edilmesine ve bu konuda eğitim almayan öğretmenlerin birinci sınıftaki yanlış öğretimlerine dayandırmaktadırlar. iv5- Elde edilen bulgulara göre kadın ve erkek öğretmenlerin yazım hataları konusuna ait görüşleri arasında yüzdelik olarak büyük bir farkın olmadığı anlaşılmıştır. 6- Araştırmaya katılan öğrencilerin yazılan incelendiğinde, öğrencilerin belirlenen kriterlere göre oldukça fazla hata yaptıkları ve anında düzeltilmeyen hataların sonraki sınıflara artarak taşındığı görülmüştür. 7- Öğretmenlerin kıdem ve öğrenim durumu açısından yazı hatalarının oluşumu konusundaki görüşleri arasında anket sonuçlan dikkate alındığında büyük bir fark olmadığı sonucuna varılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin yazım hataları konusunda bilinçlendirilip yazım hatalan ile ilgili kurs ve seminerlerin açılması sonucuna vanlmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, writing mistakes were observed in the first and second stage students of primary education, and views of teachers in respect of this matter evaluated. For these purposes, a literature search was performed relating to the writing mistakes. Survey form relevant to the subject matter was given to the teachers in order to obtain their views and writing samples of the students. These writings were evaluated on the basis of 21 writing errors criteria. The findings of study may be summarized as follows. 1. The teachers in primary schools do not have much more information about writing mistakes of students despite they are aware of some which are originated from the reasons such as visual, oral and learning disturbances. 2. Teachers mention that they can not individually study with their students in their classes, and agree on the issue that students have problems in relation with writing and notebook order. 3. Teachers think that the writing programs on teaching writing are insufficient, and the seminars or training courses are to be given in relation with the writing mistakes. 4. The teachers of the first and second stages think that the reasons of the conveying the writing errors to the upper classes depend on the hastiness of teaching writing and the incorrect teaching of teachers in the first class, who have not well received education on this particular matter. 5.According to the findings obtained, it is understood mat not a large difference as percentage exists among the views of male and female teachers in regards to writing mistakes. VI6. When writing of students participated in the study are examined, it is observed that the students have made a quite number of mistakes in accordance with the criteria specified, and that the mistakes which are not corrected momentarily are increasingly conveyed to the further classes. 7. No significant difference as percentage exists among the creation of writing errors, and views of teachers according to their seniority and educational status. As a result of the study, teachers should be made conscious on writing errors, and the seminars and courses on writing difficualties should be given.