White vs. black Turks: The civilising process in Turkey in the 1990s
Beyaz Türkler siyah Türklere karşı: Türkiye'de 1990'lı yıllarda medenileşme süreci
- Tez No: 140300
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECMİ ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
oz BEYAZ TÜRKLER SİYAH TÜRKLERE KARŞI: TÜRKİYE'DE 1990'LI YILLARDA MEDENİLEŞME SÜRECİ Sümer, Beyza Yüksek Lisans, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Tez Yöneticisi: Yrd.Doc.Dr. Necmi Erdoğan Aralık 2003, 128 Sayfa Bu tez, medeni ve medeni olmayan bedenler arasında yapılan ayırım üzerinden işleyen ve 1990'larda Türkiye'de aşağı ve yukarı hiyerarşilerinin kuruluşuna tekabül eden“Beyaz”ve“Siyah”Türkler arasında yapılan ayrımı medenileşme süreci bağlamında incelemektedir. Medeni bedenlerin kuruluşu, Osmanlı modernleşmesi ve Kemalist Batılılaşma projesi arasındaki süreklilikler ve kopuşlar bağlamında betimlenmaktedir.“Beyaz”Türklerin toplumsal, siyasi ve ideolojik bağlamı, 1990'lann gazete ve dergilerinde yayımlanan haber ve köşe yazılarının metin analizi yapılarak incelenmektedir. Türkiye'nin kentleşme deneyimi, özellikle İstanbul özelinde kent kültürüne karşı varoş kültürünün kuruluşu bağlamında araştırılmaktadır. İdeal modern bireye karşı maganda tipinin kuruluşu incelenmekte ve maganda tipine atfedilen bıyık, arabesk müzik, lahmacun ve kötü koku gibi özelliklerin sembolik bir nefretin nesneleri haline geldiği iddia edilmektedir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT WHITE VS. BLACK TURKS: THE CIVILISING PROCESS IN TURKEY IN THE 1990S Sumer, Beyza M. Sc, Department of Political Science and Public Administration Supervisor: Assist.Prof.Dr. Necmi Erdoğan December 2003, 128 Pages This thesis analyses the formation of“White”and“Black”Turks distinction in terms of the civilising process which operates on the differentiation between“civilised”and“uncivilised/grotesque”bodies and corresponds to the formation of the high/low hierarchy in Turkey in the 1990s. The particular construction of civilised bodies is delineated with respect to the continuity and discontinuity of the Ottoman modernisation and the Kemalist project of Westernisation. The social, political and ideological context of“White”Turks is examined in detail by a textual analysis and with reference to the articles in daily newspapers and magazines of the 1990s. The urbanisation experience of Turkey, particularly in İstanbul with respect to the formation of civic culture against varoş culture is investigated. The construction of ideal modern individual against maganda is examined and it is argued that the features attributed to maganda like moustache, arabesk music, lahmacun and bad smell had become objects of symbolic hate. Ill