Enflasyon ortamında kredi müşterisi olarak ihracat şirketlerinin değerlendirilmesi ve Türk Eximbank örneği
Evaluation of export companies as credit customers in the inflationary environment: The Turk Eximbank case
- Tez No: 140346
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL FAHİR BİLGİNOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Bu çalışmanın amacı, finansal performansın bir göstergesi olan finansal rasyolann ve mali tablo analiz sonuçlarının, enflasyona göre düzeltilmiş ve düzeltilmemiş olanlarının istatistiksel olarak farklı olduğunu ampirik olarak göstermektir. Fiyatlar genel seviyesi muhasebesinin teorik çerçevesi anlatıldıktan sonra, Türk Eximbank'tan kredi kullanan 23 firmaya ait üç yıllık mali tablolar analize tabi tutulmuştur. Tarihi maliyetlerle sunulan mali tablolara enflasyon düzeltmesi yapılmıştır. Düzeltilmiş ve düzeltilmemiş mali tablolardan bir dizi finansal rasyo hesaplanmış ve SPSS 11.0 paket programı kullanılarak analize tabi tutulmuştur. Üç yıllık düzeltilmiş ve düzeltilmemiş mali tabloların analizinden çıkan sonuca göre, özellikle net satış kârlılığı, alacak tahsil süresi, borç ödeme süresi, cari oran, finansal kaldıraç ve borç yapısıyla ilgili oranların istatistiksel olarak farklılık gösterdikleri bulunmuştur. Özetle, enflasyon mali tablo analizinde hesaba katılması gereken önemli bir konudur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to empirically show that inflation adjusted financial ratios and financial statement analsis, which measure the overall performance of the firm, are statistically different from that of unadjusted historical financial ratios. After providing theoretical framework of general price level accounting, the balance sheets and income statements of 23 firms, which have used credit from the Turkish Eximbank, were analyzed. The historical financial statements were adjusted for general price level changes for the period of 1999-2001. Later, a set of financial ratios were calculated for both types of financial statements (adjusted and unadjusted). And than each year's financial ratios were statistically analyzed by employing non-parametric test (Wilcoxon signed rank test). SPSS 11.0 software program was utilized throughout the study's analysis section. The analysis of three years' adjusted financial statements reveals that especially net profitability margin, average collection period, average debt payment period, liquidity, financial leverage and debt structure ratios are statistically different from that of historical financial statements. The results show that inflation is an important matter in the financial statement analysis and must be taken into account.