Zincir perakendeci yapı market müşterilerinin hizmet kalitesi değerlendirmeleri ve mağazaya ilişkin değerlendirmeler ile tekrar alışveriş yapma niyeti arasındaki ilişki üzerine pilot bir araştırma
Service quality evaluations of do it yourself (DIY) market customers and the relationship between service quality perceptions and their behavioral intentions -a pilot study-
  1. Tez No: 140347
  2. Yazar: BAHAR KARAÇİGA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN OKYAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
oz Sosyo-ekonomik ve kültürel değişim beraberinde, özellikle son yıllarda gözlenen hızlı nüfus artışı ve artan kentleşme oranının da etkisiyle perakendecilik sektörünün gelişiminde hızlanmayı getirmiştir. Bir taraftan perakendecilik sektöründeki artan rekabet diğer taraftan değişen toplumda yeni gereksinimlerin ortaya çıkması yeni perakendeci biçimlerine ihtiyaç doğurmuştur. Yeni perakendeci biçimlerinden biri de organize perakendeci zincir yapı marketlerdir. Bu çalışmada perakendecilik kavramı; tanımı, ülkemizdeki gelişimi, tüketicilere sağladığı faydalar ve perakendeci çeşitleri açısından ele alınmış ve ülkemizde 1995 yılından itibaren faaliyet göstermeye başlayan ve ev, bahçe ve yapı konularında pek çok kategorideki ürünü tüketicilere sunan yapı marketlerle ilgili tüketici beklentileri ve mevcut durumun algılanma biçimi değerlendirilerek tüketicilerin bu mağazalar ile ilgili hizmet kalitesi değerlendirmeleri ortaya konmuş ve algılanan durumun tüketicilerin bu mağazalardan tekrar alışveriş yapma niyeti üzerindeki etkisi araştırılmıştır. ABSTRACT Retailing sector has shown rapid changes within the last decade in Turkey by the effect of technological advances, increased population growth, income level, and urbanization rate. As a result, large-scale retail stores and new retail formats are proved in the market. Do it yourself (DIY) superstores that provide the consumer with low cost, high performance goods helping to spend free time building, assembling, repairing and otherwise improving home, garden and life standard in general are that new form of retail stores. DIY superstores are operating in Turkey since 1995. In this study, retailing concept, growth of retailing sector in Turkey and major retail store types were investigated. Besides, to measure the way consumers evaluate the service quality in DIY stores and the effect of perceived situation on intentions to do more business with the company in the next future were analyzed. in
Özet (Çeviri)