Çalışanların örgütsel vatandaşlık davranışları sergilemelerinde güdülerin etkisi
The Effects of underlying motives on organizational citizenship behaviors
- Tez No: 140348
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL TEKARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Davranış Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET ÇALİŞANLARİN ÖRGÜTSEL VATANDAŞLIK DAVRANIŞLARI SERGİLEMELERİNDE GÜDÜLERİN ETKİSİ Yüksek Lisans Tezi : işletme Ana Bilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Erdal Tekarslan Temmuz 2003, 80 Sayfa, 48 Kaynak Yönetim ve örgüt bilimlerinde, çalışanlardan talep edilmeyen ama örgüt yararına olan davranış ve jestler, zorunlu olarak yapılması beklenen örgütsel davranışlardan kavramsal olarak ayrılmıştır. İş görenlerin zorunlu olmadıkları halde sergiledikleri, görevleri kapsamı dışında olan ama neticede çalıştıkları firmaya katkısı davranışlar olarak isimlendirilen örgütsel Vatandaşlık Davranışlarının kapsamı ve işgören bu tür davranışlarda bulunmalarının altında yatan güdülerin belirlenmesi bu yüksek lisans tezinin temel amacıdır. Araştırma uygulaması dahilinde örgütsel vatandaşlık düzeyini, çalışanın örgütsel vatandaşlık davranışları sergileme nedenleri ve daha sık örgütsel vatandaşlık davranışları sergilemesine engel olan unsurları ölçemeye yönelik üç adet özgün ölçek geliştirilmiştir. Tez planı çerçevesinde ilk bölümde tez dahilinde yapılan araştırmanın amacı.önemi ve kapsamı gibi unsurlar belirtilmiştir. Daha sonra araştırma konusuyla ilgili bugüne kadar yapılan araştırmalar incelenmiştir. Ardından araştırma tasarımı, uygulaması ve araştırma hipotezleri tanıtılmıştır. Son olarak da aştırma uygulamasının sonuçları ve istatistiksel analizler sunulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Örgütsel Vatandaşlık Davranışı, Güdüler, JÜRİ ÜYELERİ: Prof. Dr. Erdal Tekarslan Prof. Dr. ilhan Erdoğan Prof. Dr. Mahmut Paksoy Prof. Dr. Hüner Şencan Doç. Dr. Gönen Dündar uı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECTS OF THE UNDERLYING MOTIVES ON ORGANIZATIONAL CITIZENSHIP BEHAVIORS M. S., Business Administration Adviser: Prof. Dr. Erdal Tekarslan July 2003, 80 Pages, 48 References In management and organizational sciences, the behaviors which are a part of the employees roles or tasks are conceptually separated from extra role behaviors. These extra-role behaviors which are very important for the effectiveness of the organizations are called Organizational Citizenship Behaviors. The main purpose of this study is to determine the relationship between organizational citizenship behaviors and underlying motives. Three original scales are developed in order to assess employees organizational citizenship level, underlying motives for citizenship behaviors and barriers for citizenship behaviors. In the first part of the thesis, the purpose, importance and scope of the research is presented. In the second part, the researches about organizational citizenship behavior that had been conducted are presented In the third part, research methodology, research questions and hypothesis are discussed. In the final part, results and statistical analysis, factor analysis and hypothesis tests are conducted. KEY WORDS: Organizational Citizenship Behavior, Motives COMMITTEE: Prof. Erdal Tekarslan, Ph. D. Prof. İlhan Erdoğan, Ph. D. Prof. Mahmut Paksoy, Ph. D. Prof. Hüner Şencan, Ph. D. Assoc. Prof. Gönen Dündar, Ph.D. iv