Bireysel internet kullanıcılarının internet servis sağlayıcı seçiminde etkili olan etkenler üzerine pilot bir araştırma
Factor affecting the individual internet user's internet service provider selection decision a pilot study
  1. Tez No: 140349
  2. Yazar: HARUN ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN OKYAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
oz İnternet servis sağlayıcılar açısından, tüketicilerinin satm alma kararlarında belirleyici olan etkenlerin bilinmesi, pazarlama faaliyetlerini etkin ve doğru bir şekilde yürütme açısından büyük önem taşımaktadır. Bu araştırma ile bireysel internet kullanıcılarının, internet erişim hizmeti satın alırken hangi etkenlere göre internet servis sağlayıcılarını seçtikleri ve bu seçimde rol oynayan etkenlerin önem seviyesi ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Araştırmada bireysel internet kullanıcılarının, internet servis sağlayıcı seçimini etkileyen etkenler ile internet kullanım alışkanlıkları ve sosyo-demografik özelliklerinin arasında anlamlı bir ilişkinin olup olmadığı araştırılmıştır. Bu doğrultuda İstanbul İlindeki bireysel internet kullanıcısı olan ve tesadüfi olarak seçilen 450 kişi ile yüzyüze anket yapılmış ve toplanan anket verileri ki-kare araştırma tekniği ile test edilmiştir. Ortaya çıkan sonuçlar ve konu ile ilgili öneriler detaylı olarak sunulmaya çalışılmıştır. ABSTRACT For the internet service providers, there is vital importance to know the factors which determine the purchasing decision of the consumers, in order to effectively and properly conduct their marketing activities. In this research, it has been tried to find out which factors affect individual internet users while selecting the internet service providers and level of importance of these factors which affect this selection. Search has been done if there is a meaningful relationship between factors affecting the internet service provider selection and experiment of internet usage, social and demographical characteristics of individual internet users. It has been taken a face to face survey with randomly chosen 450 individual internet users in City of Istanbul and results were tested against chi-square test technique. Outcomes of this research and proposals related to the issue are provided in detail. HI
Özet (Çeviri)