Kur'an-ı Kerim'de hüsran kavramının semantik analizi
Semantic analysis of the frustration concept in The holy Qur'an
  1. Tez No: 323541
  2. Yazar: HABİP GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GIYASETTİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Hiç şüphe yok ki Kur'an-ı Kerim'i iyi anlayabilmek için onun içerisindeki kavramların iyi tahlil edilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda bu mütevazi çalışmamızda Kur'ani kavramlardan biri olan hüsran kavram üzerinde durulmaktadır. Kur'ani kavramlardan biri olan hüsran kavramı, en genel anlamıyla zarar etmek, kaybetmek gibi anlamlar taşımaktadır. Her türlü maddi ve manevi kaybı ifade eden bu kavram Kur'an-ı Kerim içerisinde terimsel olarak farklı anlamlar ifade etmekte olup ayetlerin iyi anlaşılması bakımından bu nüansların dikkatli bir şekilde tetkik edilmesi önem arz etmektedir. Bu bağlamda biz de bu çalışmamızda hüsran kavramının sözlük anlamı ve terimsel anlamlarını izah ettikten sonra Kur'an-ı Kerim'deki kullanılışı üzerinde durmaya çalıştık. Öncelikle bu kavramın Kur'an-ı Kerim'deki kullanılışı şekil açısından yani hangi kalıplarda kaç yerde kullanıldığı, daha sonra mana bakımından ifade ettiği anlamlar üzerinde durulmaya çalışılmıştır. Diğer bölümlerde ise insanların hüsrana uğramalarının sebepleri ve hüsrandan kurtuluş yolları ayetler ışığında izah edilmeye çalışılmıştır. Daha sonra sonuç bölümüyle çalışmamız sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
There is no doubt that the Qur'anic concepts should be analyzed in order to understand the Qur'an better. In this context, it is focused on the concept of frustration which is one of the Qur'anic concepts in this modest study . The concept of frustration in general, means to lose, be damaged. Pecuniary and non-pecuniary loss of any kind that expresses this concept in the Quran as a terminological represent different meanings. This concept which includes any kind of pecuniary and non-pecuniary loss, expresses different meanings terminologically in the Quran and for better understanding of the Qur'an these nuances should be examined carefully. In this context, after we explained the concept of frustration?s lexical and terminological meanings, we focused on the use of Qur?an. First of all, we explained this concept in terms of form and meaning. In the other sections we tried to explain reasons of frustrations and ways to get rid of it according to the Qur?an. Then we completed this study with the reslut section.