Empresyonizm ışığında Debussy ve Reval'in piyano eserlerinin karşılaştırılması
A Comparison on the piano work of Debussy and Reval in view of impressionism
  1. Tez No: 140361
  2. Yazar: FATMA SÜREYYA BARAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN YAPALI
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
oz Debussy ve Ravel müzikte, yaşadıkları döneme kadar süregelen kural ve kavramlara karşı çıkmışlar, duyum izlenimlerini müzik diliyle ifade etmeye yönelmişlerdir. Bu çalışmada her iki bestecinin yaşamlarında ve sanatçı kişiliklerinin oluşumunda önemli yer tutan öğeler ve etkenler ele alınarak, piyano eserleri tarihsel ve analitik bir yaklaşımla incelenmiştir. Bu bağlamda görsel ve yazınsal sanatlarla bağlantıları, yazım teknikleri, sazı kullanma biçimleri örneklerle açıklanarak benzer ve farklı yönleri tartışılmış ve empresyonizm ışığında karşılaştırılmıştır. ABSTRACT Debussy and Ravel are the musicians who have renounced the rules and concepts prevailing up to their time and have tried to express their“sense impressions”with the language of music. In this study beginning with the facts and factors which have been effective in their lives and compositions, their piano works are examined from a historical and analytical perspective. Their interrelations with other arts like painting and literature, technical aspects of their musical language, their subtle use of the instrument are examined and demonstrated by examples displaying also their impressionist approach to music and their characteristic properties as composers. HI
Özet (Çeviri)