Organizasyonlarda eğitim geliştirme süreci ve K.K.'de birlik eğitim programlarının uygulama ilkelerine yönelik bir araştırma
Training development process in organizations and evaluations of the training programs implemented in Turkish army units
- Tez No: 140367
- Danışmanlar: PROF. DR. CAVİDE UYARGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
oz Yüksek Lisans Tezi: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Cavide Uyargil Temmuz 2003, 130 Sayfa, 55 Kaynak Bu yüksek lisans tezi organizasyonlarda ve Kara Kuvvetlerinde birliklerde uygulanan eğitim/geliştirme sürecini; birlik eğitim sistemindeki muhtemel sorunları ortaya çıkarmak ve öneriler getirmek amacıyla, mukayeseli olarak incelemektedir. Eğitim faaliyetlerinin başarısı için bunların mutlaka bir amaca yöneltilmesi gerekir. Planlama buna hizmet eder. Eğitim planlaması; eğitimle ilgili var olan durumdan, saptanmış hedeflere ulaşmak üzere izlenecek yolların, uygulanacak yöntemlerin, kullanılacak kaynakların belirlenmesi sürecidir. Ve bu süreç; eğitim ihtiyaçlarının saptanması, eğitim programının hazırlanması aşamalarını takiben eğitimin uygulanması ve değerlendirilmesi aşamalarından oluşmaktadır. Kara Kuvvetleri birlik eğitim programlarının planlanması benzer süreç içinde işler. Sürecin başlaması Kara Kuvvetlerine verilen görevin birliklere paylaştırılması ile başlar. Göreve yönelik ihtiyaç analizini müteakip eğitim programları hazırlanır. Modern eğitim yöntemleri ve teknolojileri ile eğitimin uygulaması yaptırılır. Değerlendirme eğitimin sürekliliği göz önüne alınarak planlama ve uygulama safhalarında devamlı şekilde yapılır. İstenilen standartlara ulaşan birlikler, verilen göreve uygun olarak muharebeye hazır hale gelirler. Tezin ana hedefi, Kara Kuvvetlerinde, birlik eğitim sürecinin etkin ve verimli şekilde işleyişine yönelik, görüş ve öneriler ortaya koymak ve bu sayede, muharebeye hazır birliklerin yetiştirilmesine katkıda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master D.: Human Resources Management Adviser: Prof. Dr. Cavide Uyargil July 2003, 130 Pages, 55 References This master thesis examines the process of training and development system implemented in Turkish Army and problems in this system. In training system, it must be firstly decided what the training goals will be succeed in training process. And than training methods and programs should be implemented to reach this goals. In this way the activities of training plan become important. Training plan is related to determining training methods, training programs and training tools. Training plan consist of three stages: 1) Analyzing training needs, 2) Designing training programs and determining training methods, 3) Evaluation of the results of training process. Training system implemented in Turkish Army is also a similar activity like this process. Training process in Army begins with the order of the Turkish Army Commandership. All Army Units in Turkey are acknowledged about training goals and programs by Turkish Army. And than all unit commanders make their training programs with this order. The goals of the training programs are to prepare the army units to fight against the enemy and to be always ready to fight. Meanwhile the effectiveness of this training activities are evaluated in all stages of training programs and the inaccuracies are corrected. In this thesis the methods and programs especially emphasized the training effectively and make contribution to training system of Turkish Army and proposes effective training methods that can be implemented in the system.