Yeni ürünün pazarda başarısını etkileyen faktörler örnek olay çalışması: Sek Süt
Factors that affect new product acceptance in the market case study: Sek Sut
  1. Tez No: 140371
  2. Yazar: NURDAN DİDEM PEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HURİYE ÇATALCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
oz Günümüzün global rekabetçi ortamı şirketleri sürekli olarak ana kabiliyet alanına uygun, rakiplerden farklı ve tüketiciye benzersiz fayda ve üstün değer sağlayan ayırt edilebilir ürünler geliştirmeye zorlamaktadır. Günümüzde şirketler müşteri memnuniyeti ve talebin sürekliliği açısından araştırma geliştirme yeteneklerini kanıtlama çabasındadır. Yeni ürünler; tüketici eğilimlerinin değişmesi, rakiplerin piyasaya daha iyi ürün veya ucuz ürünler sunması ve global ölçekli krizlerin yaşanması gibi riskler taşıyabilir. Risk faktörünü azaltabilmek için tüketici ihtiyaç ve beklentileri iyi analiz edilmeli, rakipler çok iyi takip edilmeli ve şirketler kendi başarılarını geçmek için sürekli iyileştirme çalışmaları yapmalıdırlar. Yeni ürünlerin pazarda başarısına etki eden faktörleri araştırmak çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Sek Süt' ün 2001 yılında piyasaya sunduğu sıvı salebin pazardaki başarısını etkilediği düşünülen yeni ürün geliştirme süreci, yeni ürün geliştirme organizasyonel yapısı, ürünü etkileyen basan faktörleri, ürünü etkileyebilecek riskler ve basan ölçüm kriterlerine göre ürünün basan durumu incelenmiştir. ABSTRACT Today's global competitive environment brings the organizations, the obligations to develop new products continuously that are in their core competence, different from competitors, and differentiated with unique benefits and superior value for the customer. Nowadays, firms are making effort to prove their research and development capability to satisfy their customers and provide the consistency of demand. New products have such risks: user tendencies may change, competitors may launch better or cheaper products or global scale crisis may exist. To decrease the risk factor, customer and user needs and wants should have been analyzed well, competitors should have been observed well, and firms have to do continues improvement to do better than themselves. Which factors affect new product success in the market constitutes the theme of the thesis. The new product development process, organization structure for new product development, success factors that affect the product, the risks that may affect the product, and the success of the product according to success measurement criteria which are thought to be affect the market success are analyzed for Salep that has been launched by Sek Sut in 2001.
Özet (Çeviri)