Türk tekstil ve konfeksiyon sektörünün yapısal durumu ve dış ticaret içindeki yeri
  1. Tez No: 140385
  2. Yazar: ALP TİRYAKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAYA ARDIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
oz Ülkelerin kalkınmasının temelinde tekstil sektörünü görmek mümkündür ve hiçbir ülke tekstil sektörünü ileri seviyelere geldikten sonra bırakmamış ve bırakamaz. Çünkü bu sektör doğduğumuz andan itibaren ölene kadar, bütün yaşamımızın bir parçası olarak hayatımıza girmiştir. Dünya ekonomisinde globalleşmenin yanı sıra, artan bölgesel entegrasyonlar, dünya tekstil ve konfeksiyon ticaretini şekillendirmekte, bu entegrasyonlar, ülkemizin de içinde yer aldığı sanayileşmekte olan ülkelerin, dünya tekstil ve konfeksiyon ticaretinden aldıkları payı sınırlayan anlaşmalar olmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'nin toplam istihdamına, ihracatına ve satış hasılatına katkıları açısından çok önemli bir konumda olan Türk tekstil ve konfeksiyon sektörünü ülke içi ve dışı etkileyen ekonomik koşullar, sektör içi problemler açısından ele alınmış ve sorunlara çözüm yolları geliştirilmeye çalışılmıştır. ABSTRACT It is possible to position textile industry as a major of economic development for a country and it has never been and will never be witnessed that a country abandon its textile sector once it is developed well enough. The main reason behind this is that textile sector is a part of our lives from our birth until our death. Although globalization is observed in the orld economy, regional integrations are as well taking place shaping the textile and ready to wear industries. These regional integrations set the boundaries to the shares to be taken from world wide textile and ready to wear commerce for developing countries such our country. In this document, the major internal and external economic conditions affecting Turkish textile and ready to wear industry, that has a prime input in Turkey's total work, export and sales revenues, is being challenged with a sector's internal point of view and guide lines to overcome these challnges is being undertaken. m
Özet (Çeviri)