T. C. banka finansal tablolarının kamu tarafından anlaşılabilirliği üzerine bir araştırma
A Research upon comprehension of the bank financial reports in Turkey by public
  1. Tez No: 140402
  2. Yazar: İPEK TÜRKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
oz Bu çalışmada banka fînansal tablolarının kamu tarafından anlaşılabilirliği, literatürde ve bazı uygulama sonuçlan irdelenerek araştırılmıştır. Bankaların şeffaflığı ve bu şefflığı sağlamak amacıyla yayınlanmış 30 No'lu Uluslararası Muhasebe Standartı'na göre bir yabancı bankanın kamuya açıklanmış finansal tabloları ve bu tabloları açıklayan dipnotlarından bir kısmı uygulama örneği olarak incelenmiştir. BDDK tarafından yayınlanan Muhasebe Uygulama Yönetmeliği (MUY) ile MUY'a ilişkin uygulama standartları Tebliğleri çerçevesinde bankaların kamuya açıklanacak finansal tabloları ve açıklamaları incelenmiştir. Türkiye İş Bankası 'nm kamuya açıkladığı finansal tabloları ve açıklamaları örnek olarak irdelenmiştir. Bankaların açıkladıkları finansal tabloların, daha iyi anlaşılabilmesi için finansal tablolarda giderilmesi gereken eksikliklere dikkat çekilerek değerlendirilmiştir. ABSTRACT In this study, the clearity and transparency of the bank financial statements have been searched amongst the current applications. Bank's transparency according to the International Accounting Standart Nr. 30 has been applied to a foreign bank case whereas, the local Turkish Accounting Application Law has been observed on the financial statements of one of the high capitalized banks in Turkey, Türkiye İş Bankası A.Ş., and both have been discussed to point out the missing issues on the current law and system.
Özet (Çeviri)