Avrupa Birliği'nde uluslararası muhasebe standartlarının kullanımına ilişkin gelişmeler ve halka açık Türk işletmelerinin durumu üzerine bir araştırma
A research on the progress in the European Union on usage of international accounting standarts and the status of publicly owned Turkish companies
- Tez No: 140403
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİ BİLGİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
oz Bu çalışmada Uluslararası Muhasebe Standartları Kurulu ve Avrupa Birliği, bu kurumların amaçları ve muhasebe alanındaki çalışmaları incelenmiştir. Avrupa Birliği'nin yeni muhasebe stratejisi sonrası, uluslararası muhasebe standartlarının Avrupa Birliği'nde kabul sürecinde yaşananlar gelişmeler ortaya konmuştur. Uluslararası muhasebe standartlarının Avrupa Birliği'nde yasal kabul görmesi ve Avrupa Birliği'nin uluslararası muhasebe standartlarının etkin bir şekilde yürürlüğe girmesi için yaptığı çalışmalar açıklanmıştır. Türkiye'deki muhasebe sistemi açıklanmış ve Türk işletmelerinin finansal raporlama sorunları ortaya konmuştur. SPKu muhasebe standartları ile uluslararası muhasebe standartları karşılaştırılmış ve eksikliklerin giderilmesi yönünde atılacak adımlar ortaya konmaya çalışılmıştır. ABSTRACT In this thesis International Accounting Standarts Board and European Union are examined and objectives of these institutions are evaluated. The progresses in the adoption process of international accounting standarts throughout Europe after the European Union expressed its new accounting strategy are stated. The work carried out by European Union for the successful application of international accounting standarts are explained. Turkish accounting system is explained and financial reporting problems of publicly held Turkish companies are stated. Accounting standarts published by Turkish SEC compared with international accounting standarts. The result of this comparision showed the deficiencies of Turkish accounting standarts and to come over those deficiencies the appropriate measures that should be taken are stated.
Özet (Çeviri)