İlk halka arzlarda finansal iletişim ve algılanan risk: Bireysel yatırımcı profilinin davranışsal finans açısından değerlendirilmesi
Financial communication and perceived risk in initial public offerings: Evaluation of individual investor profile in terms of behavioral finance
- Tez No: 675793
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BAYRAKDAROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
İlk halka arz, şirketlerin paylarını ilk defa halka sunması yoluyla sermaye artırımı için oldukça önemli bir araçtır. Yatırımcıların finansal karar alma süreçlerinde etkili olan birçok faktör bulunmasına karşın, finansal iletişim ve algılanan risk özellikle ilk halka arzlar açısından araştırılması önem arz eden iki unsurdur. İlk halka arz yatırım türü söz konusu olduğunda, şirket ve yatırımcı arasındaki finansal iletişim oldukça önemli olabilmekte ve bu yatırım şekli yatırımcılar için riskli olarak algılanabilmektedir. Çalışmanın temel amacı, ilk halka arz yatırım kararları üzerinde finansal iletişim ve algılanan riskin etkisinin araştırılması ve bireysel yatırımcı profilinin incelenmesidir. Bu amacı gerçekleştirmek üzere, ilk halka arzlara yatırım yapan 1062 bireysel yatırımcıya bir anket uygulanmıştır. Çalışmada Açımlayıcı Faktör Analizi ve diğer analizler için SPSS 25 paket programı, Yapısal Eşitlik Modellemesi için ise AMOS 25 paket programı kullanılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre; bireysel yatırımcıların ilk halka arzlar ile ilgili olarak finansal iletişime önem verdikleri ve bu yatırım türüne karşı algıladıkları risklerin de yüksek olduğu tespit edilmiştir. Yatırımcılar, şirket ile aralarında güçlü bir finansal iletişimi tercih ederken; ilk halka arz yatırım türünü riskli yatırımlar arasında görmektedirler. Bulgulara göre, çalışmada yer alan yatırımcıların büyük çoğunluğu riski seven yatırımcılardan oluşmaktadır. Bireysel yatırımcı profili incelendiğinde, yatırımcıların finansal iletişim tercihleri ve algıladıkları risklerin genel olarak demografik özelliklerine göre farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu bulgular doğrultusunda, yatırımcıların birbirinden farklı davranışlarını inceleyen davranışsal finans açısından değerlendirme yapıldığında; kadınların erkeklerden daha fazla finansal iletişimi tercih ettiği ve ilk halka arz yatırım türüne karşı algıladıkları riskin erkeklerden daha yüksek olduğu görülmektedir. Benzer olarak; evlilerin bekarlardan daha fazla finansal iletişimi tercih ettikleri sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre, yatırımcılarının finansal iletişim tercihleri ve algıladıkları riskler gelir durumlarına göre farklılık göstermektedir. Finansal iletişim tercihleri açısından yatırımcıların yaş ve eğitim durumları anlamlı bir farklılık tespit edilemezken, yatırımcılarının medeni durumlarının algıladıkları riskler için anlamlı bir farklılık yaratmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The initial public offering is a very important tool for capital increase by companies offering their shares to the public for the first time. Although there are many factors that influence investors' financial decision-making processes, financial communication and perceived risk are two important factors to be investigated, especially in terms of initial public offerings. When it comes to the initial public offering investment type, financial communication between the company and the investor can be very important and this investment type can be perceived as risky for investors. The main purpose of the study is to investigate the effect of financial communication and perceived risk on initial public offering investment decisions and to examine the individual investor profile. To achieve this goal, a survey was applied to 1062 individual investors who invested in initial public offerings. SPSS 25 package program was used for Exploratory Factor Analysis and other analyzes, and AMOS 25 package program was used for Structural Equation Modeling. According to the results of the study, it has been determined that individual investors attach importance to financial communication regarding the initial public offerings and the risks perceived against this type of investment are also high. While investors prefer a strong financial communication with the company, they see the initial public offering investment type among the risky investments. According to the findings, the majority of the investors in the study are risk-seeking investors. When the individual investor profile is analyzed, it is concluded that investors' financial communication preferences and perceived risks generally differ according to their demographic characteristics. In line with these findings, when an assessment is made in terms of behavioral finance that examines the different behaviors of investors, it is seen that women prefer financial communication more than men and the risk they perceive against the initial public offering investment type is higher than men. Similarly, it is concluded that married people prefer financial communication more than singles. According to the results of the study, the financial communication preferences of the investors and the risks perceived differ according to their income levels. In terms of financial communication preferences, the age and education status of investors could not be significantly different, but it was concluded that the marital status of investors did not make a significant difference for perceived risks.