İşletmelerde e-perakendecilik ve Türkiye'deki e-perakendecilik şirketlerinin sorunlarına yönelik bir araştırma
E-retailing in enterprises and a research on problems of e-retailing enterprises in Turkey
- Tez No: 140421
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL PEKDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
oz Teknoloji üretebilmek ve varolan teknolojiyi kullanabilmek insanı diğer canlılardan farklı kılan en önemli özelliklerden biridir. Bu benzetme işletmeler için de kullanılabilir. Yaşadığımız yüzyılda teknolojiyi üreten veya en iyi şekilde uygulamaya geçiren işletmeler, bunu başaramayan işletmelerden farklı noktalara ulaşacaklardır. Perakendecilik sektörü de teknolojik gelişmelerin etkilerini yaşamaktadır. Geleneksel perakendecilik, teknolojideki gelişimle beraber değişime zorlanmakta ve rekabet edebilmenin ilk şartı, bu yenilikleri hayata geçirebilme becerisinde kendini göstermektedir. Bu çalışmanın amacı işletmelerde e-perakendecilik ve Türkiye'de e-perakendeciliğin sorunlarının belirlenmesidir. Yapılan literatür çalışmasının ardından araştırma üç ana başlık altında yürütülmüştür. Bunlar e-perakendecilik işletmelerinin genel özellikleri, e-perakendecilik işletmelerinin sorunları ve son olarak e-perakendecilik işletmelerinin sorunlarının, işletmelerin çeşitli özelliklerine göre farklılık göstermesidir. Araştırma kapsamındaki e-perakendecilik işletmeleri, internet üzerinde en çok katılımcıya sahip Türk haber grubu olan Anet'in iki yıl boyunca incelenmesi sonucu tespit edilmiştir. Bilgiler elektronik posta ve fax aracılığıyla toplanmıştır. Analizler için SPSS 1 1,0 paket programı kullanılmıştır. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT An outstanding virtue of manhood is to be able to produce technology and also be capable of using the existing techs. A very likely situation can be observed in companies. It should be noted that, those companies which can either produce high tech or consume the relevant technology of its current time with maximum efficiency, will by far be distinguished from those which are technology- shy. Hence, retailing sector is also effected by the technological development. Traditional retail models are forced to change in parallel to the developments in technology and thus the first condition of the economic competition is to realize those changes in economic territory with maximum capability and in the soonest possible time. The target of this study, is to emphasize the problems of e-retailing in scales of companies and also Turkey. Following the literature work, the research will be presented under 3 main headlines as such: General characteristics of e-retailing companies,the specific problems of e-retailing companies, varying in accordance with their characteristics, the problems of e-retailing companies.The e-retailing companies, within a period of 2 years, have been selected for the scope of this research, from Turkish News Group Anet, which covers the most crowded number of participants. Info has been gathered by e-mail and fax and“SPSS 11.0”system has been used for the relevant analysis. IV