Kurumsal kaynak planlama sistemlerinin kurulumunda kritik başarı faktörleri - bir araştırma
ERP implementation critical success factors- A research
- Tez No: 140422
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HURİYE ÇATALCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
oz Şirketlerin doğru ve gerçek zamanlı bilgiye erişme, iş süreçlerini bütünleşik sistemler üzerinde yürütme gereksinimi; rekabet koşullan ve bilgi teknolojilerinde yaşanan gelişmelerin bir sonucu olarak, şirket kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasını sağlayan Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) sistemleri ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada, ERP sistemi kurulumu yapan şirketlerin kurulum sürecinde edindikleri deneyim ve sonrasında yaşadıkları değişim düzeylerini sorgulayarak ERP sistemleri kurulumundaki kritik basan faktörlerini ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırmada, istatistiksel araç olarak anket tekniği kullanılmış; hedef kitle olarak ERP sektörü lideri konumunda olan SAP R/3 çözümünü kullanan şirketlerin proje ekiplerinde yönetim fonksiyonlan ile görevli olan şirket çalışanlan seçilmiştir. Araştırma sonucunda, proje boyutu kapsamında değerlendirilen proje planlama ve yürütme karakteristikleri, şirket dinamikleri ve şirket proje ekibi, proje sonuçlanın direkt etkileyen; ERP çözümü ve çözüm ortaklan ekibi, proje sonuçlanın dolaylı olarak etkileyen kurulum kritik basan faktörleri olarak ortaya çıkmıştır. ABSTRACT As a result of the requirement for retrieving the most recent, accurate data and generating the business cycles on integrated systems; competetive circumstances due to business environment and the developments made in information technologies field, Enterprise Resource Planning (ERP) systems, that guarantee the enterprise resources' effective utilization, have been developed. In this study, it's aimed to establish critical success factors by questioning the experience and the transformation levels of the companies. A questionnaire is used as the statistical research tool that has a target population composed of employees that administer management roles in project teams of the companies using SAP R/3, the ERP market leader. The results of the research states that, the characteristics of the project, client company, and the client project team are the critical success factors that influence the project success directly, whereas, ERP solution and the consulting teams are the critical success factors that influence the project success indirectly. m
Özet (Çeviri)