Bir stratejik yönetim sistemi olarak dengelenmiş skor tablosu (blanced scorecard) sistemi ve sistemin işletmelerde uygulanmasına ait bir örnek olay
Balanced scorecard as a strategic management system and a case study of an implementation
  1. Tez No: 140424
  2. Yazar: ÖZGÜR AKMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
oz Bu çalışmada öncelikle son yıllarda oldukça önem kazanan stratejik yönetimin özelliklerine, safhalarına, bu olgunun tarihçesine, modern stratejik yaklaşımlar ile birlikte stratejik yönetimin geldiği yere, stratejik yönetimin günümüzde işletme dünyasındaki çağdaş uygulamalarından“Dengelenmiş Skor Tablosu”sisteminin genel içeriğine ve bu sisteme ait uygulama çalışmasına yer verilmiştir. Çalışmanın amacı, stratejik yönetim faaliyetlerinin gelişim sürecini genel hatlarıyla gözden geçirdikten sonra, yeni çağın ve yeni işletme kavramlarının stratejik yönetime getirdiği yeni yaklaşımlar hakkında bilgi vermek ve“Dengelenmiş Skor Tablosu”stratejik yönetim sistemi ile ilgili pratik ve yararlı bilgilere yer verildikten sonra, sistemin uygulaması ile ilgili bir vaka çalışması sunmaktır. Dolayısıyla hedef, çalışmayı kullanacak olan araştırmacılara“Dengelenmiş Skor Tablosu”stratejik yönetim sisteminin oluşmasına kadar giden yolu oluşturan yaklaşımların kavramsal gelişimi, yeni sistemlerin hangi sebeplerle ortaya çıktıkları ve bu sistemlerden“Dengelenmiş Skor Tablosu”sisteminin nasıl uygulanabileceği hakkında genel fikir verebilmektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, at first 'the stages of the strategic management process in the information age' and 'the development of modern strategic approaches' has been examined. Then the general concept of Balanced Scorecard system has been mentioned. Finally a case study of the Balanced Scorecard implementation has been given. The objective of the thesis is giving useful and practical information about the Balanced Scorecard System by involving a case study of a Balanced Scorecard implementation as a Strategic Management System. Thus, the target of the thesis is to provide general ideas about the track of the strategic management development phases and to give some general practical information about how to develop and implement Balanced Scorecard system and how to use it as a strategic management tool.